Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościanie
PD/423-3a/JOEA/07
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-3a/JOEA/07
Data
2007.08.28



Autor
Urząd Skarbowy w Kościanie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dochód
środek trwały
zrzeszenie


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania grupy producentów rolnych.


Wnioskodawca działa na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217 ze zm.) i ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach (Dz. U. Nr 88, poz. 983 ze zm.), określającej zasady organizowania się producentów rolnych w grupy producentów i ich związki oraz zasady i warunki udzielania ze środków pomocy finansowej związanej z ich organizowaniem i funkcjonowaniem.Przedmiotem działalności zrzeszenia jest między innymi:skup trzody chlewnej od rolników - członków zrzeszenia, skup trzody chlewnej od innych producentów,odsprzedaż skupionego żywca wyspecjalizowanym zakładom przetwórstwa mięsnego,zaopatrzenie członków zrzeszenia w pasze, koncentraty i inne środki do produkcji rolnej,organizacja szkoleń, spotkań w sprawach organizacyjnych związanych z działalnością, spotkań integracyjnych członków.

Swoją działalność Podatnik realizuje ze środków własnych wypracowanych podczas prowadzenia ww. działań oraz ze środków uzyskanych w ramach dotacji.

Podmiot otrzymuje na mocy decyzji Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu środki finansowe na wspieranie grup producentów rolnych, które są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego Zrzeszenie wniosło zapytanie, jak prawidłowo ustalić przychód do opodatkowania, jakie wydatki nie mają zastosowania do zwolnienia z opodatkowania oraz czy dochody przeznaczone na rozwój firmy poprzez zakup nieruchomości i środków trwałych są zwolnione z opodatkowania?

Zdaniem Zrzeszenia dochody uzyskane z organizacji skupu trzody chlewnej oraz organizacji skupu i zbytu środków do produkcji rolnej są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art.3 ustawy z dnia 15 grudnia 2006 r. (zmiana do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych). Zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania do dochodów przeznaczonych przez Zrzeszenie na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, opłacanie podatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, nabycie obligacji Skarbu Państwa i bonów skarbowych, papierów wartościowych, oraz jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych - art. 17 ust.1b, 1e, 1f w.w ustawy.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego, stwierdza się co następuje:

Zrzeszenie, jako osoba prawna, w zakresie podatku dochodowego podlega unormowaniom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a – 16m.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich ten został osiągnięty.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy podatkowej, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Podatnicy ustalając dochód podlegający opodatkowaniu muszą uwzględniać postanowienia art. 7 ust. 3, zgodnie z którym, przy ustalaniu dochodu nie uwzględnia się m. in.:

    1. przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
    2. kosztów uzyskania przychodów związanych z przychodem, który nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest wolny od podatku.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody grupy producentów rolnych wpisanej do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 ze zm.), pochodzące ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków - w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym albo roku po nim następującym, z zastrzeżeniem ust. 9 i 10. Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 49 uznaje się wydatki na zakup środków produkcji przekazanych członkom grup producentów rolnych oraz wydatki na szkolenie członków grup producentów rolnych. Środki produkcji – zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN – to urządzenia, narzędzia i materiały wykorzystywane w procesie produkcji.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 10 ww. ustawy przepisy ust. 1b, 1e i 1f art. 17 nie mają zastosowania do zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 49. Oznacza to, że dochody przeznaczone na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, opłacanie podatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, lokowanie dochodów przez nabycie obligacji Skarbu Państwa i bonów skarbowych, papierów wartościowych, nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych nie są wolne od podatku.

A zatem z powołanego wyżej art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy podatkowej jednoznacznie wynika, że zakresem podmiotowym zwolnienia objęte są wyłącznie dochody grupy producentów rolnych pochodzące ze sprzedaży produktów wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków.Dochody grupy producentów rolnych powstałe ze sprzedaży produktów wyprodukowanych poza gospodarstwami jej członków będą podlegały opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, tutejszy organ podatkowy postanowił uznać stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj