Interpretacja Prezydenta Miasta Katowice
FN.II.3110 5
z 17 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
FN.II.3110 5 - S- /07
Data
2007.09.17



Autor
Prezydent Miasta Katowice


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
działki
nabycie nieruchomości
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
czy podlegaja opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nabyte działki.


POSTANOWIENIE

Prezydent Miasta Katowice działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 14b § 1, § 2 i § 7, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.! w związku z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych 1 Dz. U. z 2006r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.!

postanawia

udzielić na wniosek Sp. z o.o.interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego uznając, iż:nabyte przez Spółkę nieruchomości gruntowe tj. działka nr nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z uwagi na fakt, iż nie są zajęte na działalność gospodarczą, nabyte przez Spółkę nieruchomości gruntowe tj. działka o nr ... oraz działka nr ... podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym do chwili faktycznego zajęcia ich na działalność gospodarczą.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 czerwca 2007r. uzupełnionym pismem z dnia 5 lipca 2007r. Spółka ... Sp. z o.o. zwróciła się z prośbą o udzielenie, w trybie art. 14 a § l ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od nieruchomości w odniesieniu do nabytych przez Spółkę nieruchomości gruntowych. Wnioskodawca wyczerpująco przedstawił stan faktyczny oraz wskazał własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż " (..) jako że Spółka obecnie nie wykorzystuje nabytych gruntów w jakikolwiek sposób dla potrzeb działalności gospodarczej - grunt ten będzie co do zasady opodatkowany podatkiem rolnym, dopiero zajęcie go na działalność gospodarczą spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku odnieruchomości. " W argumentacji wniosku Spółka przywołuje stanowisko L. Etela i S. Presnarowicza /Podatki iopłaty lokalne. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, 20031, zgodnie z którym grunty" zajęte" to grunty, w których w rzeczywistości wykonywane są czynności składające się na prowadzenie działalności gospodarczej, wyrok WSA w Warszawie /sygn. Akt III SAlWa 346/05, publ. LEX nr 177321 l, w myśl którego pojęcie "gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej" nie jest tożsame z pojęciem "gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej "oraz inne stanowiska w sprawie.

Po rozpatrzeniu wniosku, ustalono co następuje.

Sp. z o.o. powstała w 1994r. i obejmuje swoim zakresem działalność handlową i usługową. Branże obsługiwane przez spółki Grupy Kapitałowej ... Sp. z o.o. to budownictwo, motoryzacja, energetyka, górnictwo, hutnictwo, lotnictwo, branża metalowa oraz przemysł maszynowy. Sp. z o.o. aktem notarialnym z dnia 10 maja 2007r. oraz aktem notarialnym z dnia 22 maja 2007r. nabyła nieruchomość zapisaną w KW numer... , w skład której wchodzi działka o numerze .. oznaczona w rejestrze gruntów jako grunt orny - RV oraz nieruchomość gruntową zapisaną w KW KA l K/00069939/4, w skład której wchodzi działka o numerze ... oznaczona w ewidencji gruntów jako łąki trwałe - Ł V i grunty orne - RY. Jak wynika z udzielonych informacji przedmiotowe działki aktualnie wykorzystywane są jako grunty orne i nie są zajęte do prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych 1 Dz. U. z 2006, Nr 121, poz. 844 z późn. zm.! opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Warunkiem wyłączenia użytków rolnych z opodatkowania podatkiem od nieruchomości na podstawie ww. przepisu jest faktyczne nie zajmowanie gruntów do prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. W tym miejscu należy wyjaśnić, iż w przypadku przedsiębiorcy wyróżnia się dwa rodzaje gruntów: grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to wszelkie grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy. Natomiast grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej to grunty, które w danym momencie wykorzystywane są do wykonywania czynności składających się na działalność gospodarczą.Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza podlegają w myśl art. l ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym /Dz. U z 2006r. Nr 1326, poz. 969 z późn. zm.! opodatkowaniu podatkiem rolnym. Rodzaje użytków gruntowych oraz sposób ich oznaczania /symbol/ w ewidencji gruntów i budynków ustawodawca eneumeratywnie wymienił w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 200lr. w sprawie ewidencjigruntów i budynków /Dz. U z Nr 38, poz. 4541. Klasyfikacja gruntów wynikająca z ww. ewidencji stanowikatalog zamknięty i służy do określenia sposobu opodatkowania gruntów. Zgodnie z zawartą w ww. Rozporządzeniu definicją do użytków rolnych podlegających opodatkowaniu podatkiem rolnym należą m.in. grunty stanowiące własność Podatnika oznaczone symbolem R oraz łąki trwałe oznaczone symbolem Ł.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny zgodzić należy się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i uznać, iż nabyte przez Spółkę grunty tj. działka o numerze geodezyjnym ... sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako grunt omy oznaczony symbolem RV oraz działka o numerze ... sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako grunt omy oznaczony symbolem RV oraz łąka trwała oznaczona symbolem Ł V, winny podlegać wyłączeniu zopodatkowania podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wyłącznie w przypadku faktycznego nie wykorzystywania ich do prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Przedmiotowe grunty winny być opodatkowane na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 listopada1984r. o podatku rolnym /Dz. U Z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm./, a dopiero faktyczne zajęcie ich na prowadzenie działalności gospodarczej spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Biorąc pod uwagę powyższe tutejszy Organ uznaje tezę Wnioskodawcy za zasadną i postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj