Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443-35/07
z 29 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443-35/07
Data
2007.08.29



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży gruntów rolnych sklasyfikowanych do gruntów pozostałych.


Działając na podstawie art. 14 a, art. 14 b § 1-4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8, poz.60 z późn. zm.), art.4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy -Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217,poz. 1590 ), w związku z zapytaniem Strony z dnia 06.06.2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu 12.06.2007r. ),uzupełnionym pismem z dnia 27.08.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przypadku sprzedaży gruntów rolnych sklasyfikowanych do kategorii gruntów pozostałych tj. terenów niezabudowanych oraz nieprzeznaczonych pod zabudowę (objętych umową przedwstępną ) postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony za prawidłowe.UZASADNIENIE W dniu 12.06.2007r. Spółka złożyła do tut. Organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka podpisała umowę „przyrzeczenia sprzedaży „ gruntów, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego i zgodnie z ewidencją gruntów sklasyfikowano do kategorii gruntów pozostałych tj. terenów niezabudowanych oraz nieprzeznaczonych pod zabudowę (grunty rolne,użytki zielone ).W ustalonej w tej umowie cenie zastosowano zwolnienie od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Grunty będące przedmiotem umowy mogą być zdaniem Podatnika przekształcone w grunty budowlane oraz grunty przeznaczone pod zabudowę. Spółka wystąpiła już o przekształcenie tych gruntów do właściwego urzędu. Do dnia złożenia niniejszego wniosku właściwy urząd nie wydał decyzji w tej sprawie.

Zdaniem Spółki w zawartej umowie przedwstępnej prawidłowo zastosowano zwolnienie przedmiotowe od dostawy gruntów rolnych będących przedmiotem tej umowy. Wg Podatnika do chwili zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego taka dostawa będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.W oparciu o przedstawiony stan faktyczny tut. Organ stwierdza:Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54,poz. 535 ze zm.) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Towarem w rozumieniu art.2 pkt 6 w/w ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii,budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z brzmienia powyższych przepisów wynika,iż zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje również odpłatną dostawę gruntów. Jednakże w art.43 w/w ustawy zawarto katalog czynności , których dokonanie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług .W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 zwalnia sie od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Wobec brzmienia powyższego przepisu przy dostawie towaru w postaci gruntu, decydujące znaczenie ma określenie przeznaczenia tej nieruchomości. O tym czy dany grunt będzie przeznaczony pod zabudowę decydują władze właściwej miejscowo gminy. Przeznaczenie terenu określane jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ( co wynika z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym-Dz. U. Nr 80,poz. 717 ze zm. ). W złożonym wniosku i piśmie uzupełniającym z dnia 27.08.2007r. Podatnik zaznaczył,iż zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego oraz ewidencją gruntów przedmiotową nieruchomość sklasyfikowano do kategorii gruntów rolnych (użytki zielone ). Zdaniem tut. Organu w związku z wypełnieniem dyspozycji art.43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy o VAT dostawa przedmiotowej nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług do czasu zmiany przeznaczenia tych gruntów. W związku z powyższym stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji. Jednocześnie informuję ,że zgodnie z art. 14 b § 1ustawy-Ordynacja podatkowa,interpretacja, o której mowa w art. 14a§ 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (o ile zostaną spełnione przesłanki do jej uchylenia ). W myśl art. 14 c ustawy -Ordynacja podatkowa, zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14 b § 5, zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się ; nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych . Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14 a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj