Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/III/415-44/07/JM
z 20 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/III/415-44/07/JM
Data
2007.04.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż
zasiedzenie
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Wniosek podatnika zawiera prośbę o wydanie decyzji w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki nabytej w 1990 r. w drodze zasiedzenia.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 2005 r. nr. 8 poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.03.2007 r. złożonego w tym samym dniu , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Dnia 28.03.2000 r. sąd postanowił stwierdzić, że prawo własności do działki gruntu nr. 20 nabyły przez zasiedzenie z dniem 2 10.1990 r. dwie rodziny po 1/2 części na zasadach wspólności ustawowej. Następnie działka gruntu podzielona została na dwie działki, a w 2002 r. nastąpiło zniesienie współwłasności i udział nabyty na podstawie umowy zniesienia współwłasności w 2007 r. został sprzedany.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku.

Przychód uzyskany ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od sprzedaży w związku z art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych gdzie określone zostały źródła przychodu. Według podatnika warunkiem do zwolnienia od podatku dochodowego jest fakt nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia . Podatnik powołuje się na postanowienie sądu , że prawo własności nabyte zostało dniu 2.10.1990 r. przez zasiedzenie.

Ocena stanu faktycznego i stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego.

W związku z nabyciem działki gruntu przed 1 stycznia 2007 r., pisemna interpretacja zastosowania przepisów prawa podatkowego , zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do dnia 31.12.2006 r. ( Dz. U z 2006 r. nr. 217 poz./ 1588 ).

Wyrażona we wniosku prośba o wydanie decyzji w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży działki gruntu nie może być spełniona . Złożony przez podatnika wniosek nie daje podstaw do zwolnienia od podatku dochodowego. Zwolnienie od podatku dochodowego następuje z mocy prawa jeżeli spełnione zostały warunki do zwolnienia od podatku dochodowego wymienione w art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. a lub e . O zwolnieniu od podatku dochodowego decyduje również fakt czy sprzedaż nieruchomości (......) stanowi źródło przychodu.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi źródła przychodu sprzedaż jeżeli od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie (......) upłynęło pięć lat . Zgodnie z art. 21 § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa organ podatkowy wydaje decyzję , w której określa wysokość zobowiązania podatkowego w następujących przypadkach : jeżeli w postępowaniu podatkowym stwierdzi, że podatnik nie zapłacił w całości lub części należnego podatku dochodowego , nie złożył deklaracji albo wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji .

Złożone pismo potraktowane zostało przez organ podatkowy jako wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w związku ze sprzedażą działki gruntu. Zgodnie z art. 14 a § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa podatnik składa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawach indywidualnych , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art.14 a § 3 i 4 ustawy – Ordynacja podatkowa organ podatkowy udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w formie postanowienia na które przysługuje zażalenie . Postanowienie zawiera ocenę prawną stanu faktycznego i stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego. Udzielona przez organ podatkowy interpretacja odnosi się do wyłącznie do zakresu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Powołanie się na art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest słuszne.

Organ podatkowy stwierdził, że przedstawiony stan faktyczny sprawy nie daje podstaw do zastosowania art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ działka gruntu nie została nabyta w drodze spadku lub darowizny .

Na podstawie art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku dochodowego są w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jeżeli nabycie ich nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy nieruchomości (......) nabytych w inny sposób niż określony w tym przepisie.

Przedmiotem interpretacji w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego jest działka gruntu oznaczona numerem 20 . W rozumieniu art.10 ust .1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę nabycia działki gruntu nr. 20 należy uznać 1990 r.

Okres współwłasności trwał od 1990 r. do 2002 r. Podział działki na dwie części i następnie zniesienie współwłasności w 2002 r. oznaczało likwidację dotychczasowego stanu prawnego i ustanowienie prawa własności dla odrębnej działki. Nabyta w 2002 r. na własność odrębna działka powstała z nabytej w 1990 r. przez zasiedzenie na współwłasność działki nr. 20 , w której podatnik posiadał udział do czasu zniesienia współwłasności.

Z tego powodu zniesienie współwłasności w 2002 r. nie można uznać za datę nabycia działki w rozumieniu art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Ponieważ nabyty w1990 r. przez zasiedzenie na współwłasność udział podatnik posiadał przez okres dłuższy niż pięć lat o którym mowa w art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , sprzedaż w 2007 r. działki gruntu stanowiącej odrębną własność nie jest źródłem przychodu .

W związku z tym przychód uzyskany ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja udzielona została na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia . Zgodnie z art. 14 b § 1,2 i 5 ustawy- Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 ustawy – Ordynacja podatkow



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj