Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP/443-35/07
z 17 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-35/07
Data
2007.08.17


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
bonus
opodatkowanie
premia
premia pieniężna


Pytanie podatnika
Czy w II półroczu 2007 r. premie pieniężne (bonusy) powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 4.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług tj. zapytania w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług w II półroczu 2007 r. premii pieniężnych (bonusów) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 4.06.2007 r. spółka jawna E. zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy w II półroczu 2007 r. premie pieniężne (bonusy) powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% przedstawiając następujący stan faktyczny:

Zgodnie z umowami handlowymi zawartymi z kontrahentami (dotyczy dostawców-czyli nabycia towarów handlowych) po przekroczeniu określonych wartości zakupu (nie dotyczących jednej dostawy lecz kilku dostaw) przysługuje Spółce prawo do premii o określonej wartości i w określonych okresach czasu. W niektórych przypadkach są to premie miesięczne i kwartalne; w innych tylko miesięczne bądź kwartalne. Przedmiotowe premie pieniężne (bonusy) są wypłacane tylko i wyłącznie za nabycia określonej wartości towarów. W I półroczu 2007r premie pieniężne (bonusy), o których mowa powyżej były fakturowane przez Spółkę jako usługa (np. za I i II kwartał) i opodatkowywane stawką podatku VAT w wysokości 22 %. Spółka nadmieniła, iż obecnie gro jej kontrahentów wystąpiło z pismami (w których zaznaczyli, iż do wcześniejszych umów i porozumień Spółka otrzyma aneksy) o zmianę formy rozliczenia ww. premii pieniężnych (bonusów) – chcą uznawać Spółkę notami.

W tak przedstawionym stanie faktycznym spółka jawna E. opierając się na wyroku NSA z dnia 6.02.2007 r. sygn. akt I FSK 94/06 prezentuje stanowisko, iż w II półroczu 2007 r. premie pieniężne (bonusy) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a dokumentowanie ich notami jest słuszne.

Tut. organ podatkowy podziela powyżej zaprezentowane przez Podatnika stanowisko i wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług; przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Ustawodawca - jak wynika z cytowanego powyżej przepisu zdefiniował pojęcie świadczenia usług w sposób bardzo szeroki wskazując, że świadczenie usług nie obejmuje tylko działań podatnika, lecz także, min. zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Jednakże nie można (w świetle cytowanego powyżej przepisu) uznać w przedstawionym stanie faktycznym sprawy, że usługą jest zrealizowanie określonej wielkości obrotów w danym przedziale czasowym, za które Spółka otrzymuje premie pieniężne. Zauważyć należy, że na określony pułap obrotów składa się odpowiednia liczba transakcji sprzedaży – dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy o podatku VAT. Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą jednocześnie poprzez ich zsumowanie stanowić usługi; art. 8 ust. 1 cyt. ustawy jednoznacznie stanowi, iż usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru.

Reasumując należy stwierdzić, że osiągnięcie przez Spółkę określonej umownie wartości obrotów (zakupów) z danym kontrahentem (sprzedawcą) nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT; a wypłacana Spółce premia pieniężna (bonus) za uzyskanie pewnego pułapu obrotów nie stanowi odpłatności (wynagrodzenia) za świadczenie usług. W związku z powyższym dokumentowanie premii pieniężnych notami jest prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj