Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-64/07/AZ
z 29 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-64/07/AZ
Data
2007.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
lokal mieszkalny


Pytanie podatnika
Czy od całej kwoty faktury ENERGA może obliczyć koszt energii elektrycznej współczynnikiem w wysokości 24%, czy też najpierw odliczyć od całej kwoty faktury opłaty stałe i dopiero wyliczoną współczynnikiem w wysokości 24 % kwotę zaliczyć w koszty działalności gospodarczej ?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawieart,14a§l-4 w związku z art.216§l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28.05.2007 r.(data wpływu 29.05.2007r.), uzupełnionym w dniu 21.06.2007r. o udzielenie interpretacji odnośnie rozliczania kosztów korzystania z mediów-energii elektrycznej jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik prowadzi działalność gospodarczą której siedzibą jest jego mieszkanie, a w nim jeden pokój przeznaczony na siedzibę firmy. Pokój stanowi 24% powierzchni całego mieszkania (l5m 2 763,4 m2= 24%).Współczynnikiem tym oblicza koszty opłaty za czynsz sporządzając dowód wewnętrzny.Wątpliwość podatnika budzi sposób obliczenia opłat za energię elektryczną, które zalicza do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.W grudniu 2006r. od kwoty faktury Podatnik odjął stałą opłatę abonamentową i dopiero wtedy wyliczył udział procentowy w wysokości 24% od pomniejszonej kwoty.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwraca się z zapytaniem, czy od całej kwoty faktury ENERGA może obliczyć koszt energii elektrycznej współczynnikiem w wysokości 24%, czy też najpierw odliczyć od całej kwoty faktury opłaty stałe i dopiero wyliczoną współczynnikiem w wysokości 24 % kwotę zaliczyć w koszty działalności gospodarczej.

Stanowisko WnioskodawcyZdaniem Podatnika, rnoże on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwotę otrzymaną z pomnożenia całej kwoty faktury ENERGY przez współczynnik, w tym przypadku 24%.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcyZgodnie z art. 22 ust. l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., póz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.Ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie konkretnie koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Określa pojęcie kosztów w sposób globalny, wskazując na określone cechy jakie musi spełniać dany wydatek aby mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu. Wyraźnie bowiem wiąże koszty uzyskania przychodów z celem osiągnięcia przychodów. Cel ten musi być widoczny, a ponoszone koszty winny go realizować lub co najmniej zakładać jego realny cel. Przyjmuje się, że aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między jego poniesieniem a osiągnięciem przychodu zachodzić musi związek przyczynowo-skutkowy tego rodzaju, że poniesienie wydatku wpływa na powstanie lub powiększenie przychodu. Takiej oceny musi dokonać sam podatnik, bo to na nim spoczywa ciężar udowodnienia związku ponoszonego wydatku z osiągniętym przychodem.Nie będzie natomiast stanowić kosztu uzyskania przychodu taki wydatek, który oceniany obiektywnie, nie może spowodować osiągnięcia przychodu, ani też nie może mieć realnego wpływu na uzyskiwany przychód bądź jego źródło.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykorzystuje Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej część lokalu mieszkalnego. Może więc Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na energię elektryczną.Jednakże, dokonując zaliczenia powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należy mieć na uwadze, że na potrzeby tej działalności wykorzystywana jest jedynie część lokalu. W pozostałym zakresie służy ona domownikom. Podatnik obowiązany jest zatem do dokumentowania wydatków w takisposób, aby możliwe było oddzielenie wydatków służących zaspokojeniu potrzeb rodziny od kosztów związanych z prowadzoną działalnością.Koszty te można rozliczać w oparciu o wskaźnik udziału powierzchni zajętej na cele działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni nieruchomości.Opłaty ze energię elektryczną ponosi Pan niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej i są one ściśle związane z utrzymaniem lokalu mieszkalnego.Opłaty stałe wyodrębnione na fakturze obciążają w całości dysponenta w jednakowej wysokości i ponosiłby je Pan niezależnie od prowadzonej działalności w miejscu zamieszkania. Abonament stanowi koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej tylko wówczas, gdy rachunek (faktura) dotyczy podmiotu gospodarczego a podatnik wykaże,że poniesiony wydatek ma wymierny wpływ na powstanie lub powiększenie przychodu. Zgodnie zatem z postanowieniami powołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zaprezentowanym stanem faktycznym - wydatki związane z opłatą abonamentową wyszczególnioną na fakturze za energię nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.Aby w sposób prawidłowy obliczyć koszty zużytej energii na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej należy ogólną kwotę faktury pomniejszyć o opłaty stałe (abonamentowe), a otrzymaną kwotę pomnożyć przez współczynnik, w tym przypadku 24%. Biorąc pod uwagę, powyższe postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku {art. 236 § 2 p k t l Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj