Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443-21/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443-21/07
Data
2007.09.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
Czy w związku z opisanym stanem faktycznym Spółka może złożyć aktualizację druku VAT-R i zaznaczyć w poz. 28 pkt 4, że będzie dokonywać tylko sprzedaży zwolnionej z podatku VAT i czy do czasu wykonywania tylko usług zwolnionych z VAT będzie mogła zaprzestać składania deklaracji VAT-7 ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.06.2007 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka cywilna w dniu 16.02.2007 r. zarejestrowała się w tut. organie do VAT. Główną jej działalnością jest świadczenie usług o symbolu PKWiU 80.42.10 – usługi kształcenia dorosłych, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) powyższe usługi są zwolnione z podatku VAT, gdyż mieszczą się w poz. 7 załącznika Nr 4 do ustawy. Rejestrując się do VAT Spółka zamierzała zajmować się także inną działalnością opodatkowaną, jednak wskutek zaistniałych później okoliczności ograniczyła się wyłącznie do świadczenia usług kształcenia dorosłych, czyli usług zwolnionych z VAT. Od momentu założenia działalności Spółka nie wykonała ani jednej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Zapytanie:

Czy w związku z opisanym stanem faktycznym Spółka może złożyć aktualizację druku VAT-R i zaznaczyć w poz. 28 pkt 4, że będzie dokonywać tylko sprzedaży zwolnionej z podatku VAT i czy do czasu wykonywania tylko usług zwolnionych z VAT będzie mogła zaprzestać składania deklaracji VAT-7 ?

Stanowisko Strony:

Strona uważa, że może złożyć aktualizację druku VAT-R we wskazanym powyżej zakresie, czyli zaznaczyć pozycję, z której będzie wynikało, iż dokonuje tylko czynności zwolnione z VAT i nie będzie musiała składać deklaracji VAT-7. Strona uważa również, że gdyby wystąpiła czynność opodatkowana w terminie 3 lat od momentu złożenia przez nią VAT-R, automatycznie musi wejść na VAT.

Swoje stanowisko uzasadnia tym, iż zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 Euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast w myśl ust. 11 w/w artykułu podatnik, który utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Zdaniem Spółki trzyletni termin do skorzystania ze zwolnienia odnosi się tylko do zwolnienia podmiotowego określonego w ust. 1, w którym jest mowa tylko o sprzedaży opodatkowanej. Limit obrotu w rozumieniu art. 113 ust. 1 uprawniający do korzystania ze zwolnienia nie obejmuje wartości sprzedaży odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku – art. 113 ust. 2. Natomiast podmioty takie jak Spółka, wykonujące wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT na podstawie art. 43 ust. 1, są podatnikami zwolnionymi od podatku z mocy ustawy od momentu wykonywania tych czynności niezależnie od osiąganego obrotu. Dlatego Strona uważa, iż jeśli będzie wykonywać wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT nie dotyczy jej trzyletni termin z art. 113 ust. 11.

W myśl art. 99 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są zobowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-20 i art. 133. Natomiast ust. 7 w/w artykułu stanowi, ze przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, chyba, że przysługuje im zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego zgodnie z art. 87 lub przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 14 a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r., stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 w/w ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Natomiast zgodnie z art. 99 ust. 7 tejże ustawy przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, chyba, że przysługuje im zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego zgodnie z art. 87 lub przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 2 i 3.

Jednocześnie na podstawie art. 96 ust. 1 w/w ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, który mówi, iż podmioty zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Zgodnie z art. 96 ust. 4 tejże ustawy naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 – jako „podatnika VAT zwolnionego”. Zgodnie z art. 96 ust. 10 cyt. ustawy podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, którzy następnie zostali zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub zgłosili, że będą wykonywać wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43, pozostają w rejestrze jako podatnicy VAT zwolnieni. W/w ustawa o VAT w art. 96 ust. 12 nakłada na podatnika obowiązek zgłoszenia zmian danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W w/w wykazie usług zwolnionych od podatku (Załącznik nr 4) pod poz. 7 wymienione są usługi w zakresie edukacji (PKWiU 80).

W związku z powyższym tut. organ stwierdza, że Strona ma nie tylko prawo, ale i obowiązek dokonać aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego – w przedmiotowej sprawie zaznaczając w druku aktualizacyjnym formularza VAT-R w poz. 28 pkt 4, iż dokonuje sprzedaży wyłącznie zwolnionej od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1-2, 4-13 i art. 82, z podaniem w poz. 29 daty zaistnienia powyższych okoliczności. Będzie to jednoznaczne ze zwolnieniem z obowiązku składania deklaracji podatkowych.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj