Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PM/436-15/2007
z 10 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-15/2007
Data
2007.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
zmiana
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Zdaniem podatnika zamiana spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych zwolniona jest od PCC.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2007-06-20, uzupełnionego dnia 2007-07-12, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik wystąpił z wnioskiem o potwierdzenie własnego stanowiska w sprawie, iż od zawartej dnia 2007-06-19 umowy zamiany spółdzielczych własnościowych praw do lokali rep A 1964/2007 nie powinien był uiszczać podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony stan faktyczny i mając na uwadze obowiązujący stan prawny wyraża następujące stanowisko:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. Nr 68 z 2007 r. poz. 450) - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a - podatkowi temu podlegają m.in. umowy zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Wszystkie natomiast zwolnienia i ulgi podatkowe są wyjątkiem, odstępstwem od zasady powszechności i równości opodatkowania i ich zastosowanie jest możliwe tylko w przypadku spełnienia ściśle określonych w przepisach warunków.

Art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dopuszcza zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zamiany budynku mieszkalnego lub jego części, lokali mieszkalnych stanowiących odrębna nieruchomość, spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: praw do domu jednorodzinnego lub praw do lokalu w małym domu mieszkalnym, jednakże pod warunkiem, iż stronami umowy są osoby zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn (do I grupy podatkowej zalicza się - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowa, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów).

Poza wymienionym przypadkiem podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy umowie zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na takie samo prawo do lokalu - zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o PCC - stanowi różnica wartości rynkowych zamienianych praw do lokali.

Stawka podatku wynosi 2 % - art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o PCC.
Zatem płatnik - notariusz w sposób prawidłowy obliczył i pobrał należny podatek od czynności cywilnoprawnych od podanej przez strony umowy różnicy wartości zamienianych praw do lokali.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoja moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wieżę natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy.
- w dacie wydania przedmiotowego postanowienia w stosunku do podatników nie toczyło się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj