Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443-7/07
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443-7/07
Data
2007.01.11



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego
pomoc zagraniczna


Pytanie podatnika
W dniu 11.10.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki (bez znaku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Ze skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że Wnioskodawca przystąpił do projektu realizowanego w ramach Priorytetu 2 - "Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach" Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 współfinansowanego ze środków pochodzących w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków pochodzących w 25% z Budżetu Państwa (jako krajowy wkład publiczny).Celem głównym Projektu: Klaster restauratorów filarem promocji Lubelszczyzny jest powstanie wym. Klastru, który poprzez realizację swoich celów podniesie konkurencyjność regionu i w znaczący sposób wpłynie na realizację przyjętej strategii rozwoju Lubelszczyzny. Na drodze do powstania Klastru restauratorzy uczestniczyć będą w spotkaniach i szkoleniach podnoszących ich wiedzę z zakresu praktycznej realizacji zasad wdrażania Dobrej Praktyki Higienicznej oraz Dobrej Praktyki Cateringowej (zbiorowego żywienia), a także wdrażania systemu HACCP. Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006 został przyjęty rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004r. w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1745).Koszty ponoszone przez Stronę rozliczane będą na zasadzie refundacji.Wątpliwości podatnika dotyczą wykazania w deklaracji VAT-7 otrzymanych dotacji.


Zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z p. zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.Należy zauważyć, iż zwiększają podstawę opodatkowania (obrót), a tym samym są faktycznie opodatkowane podatkiem VAT tylko te dotacje, które związane są bezpośrednio z daną dostawą lub świadczeniem usług, przy czym przez bezpośredni związek należy rozumieć sytuację, gdy dotacja taka została dokonana w celu dofinansowania dostarczanych towarów lub świadczenia konkretnych usług.Powyższe stwierdzenie wynika z faktu, iż w sytuacji gdy podatnik w związku z dającym się zindywidualizować dostarczeniem towarów lub świadczeniem konkretnych usług otrzymuje odpowiadające całości bądź części ceny wynagrodzenie wypłacane przez podmiot inny niż kontrahent, jakiekolwiek dofinansowanie (dotację), to uznać należy, iż tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok kwoty należnej od nabywcy uzupełnienie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu dokonanego dostarczenia towarów lub świadczenia usług i podlega opodatkowaniu w/w podatkiem. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części (ust. 2 art. 8). W przypadku usług wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej postanowiono, że są one identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (ust. 3 art. 8). W powyższej definicji świadczenia usług podlegających opodatkowaniu, przyjęto generalnie, że są nimi wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów oraz te nieodpłatne świadczenia niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, z którymi wiązało się prawo do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z tymi usługami. W świetle powyższego należy uznać, że czynności realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektu: Klaster restauratorów filarem promocji Lubelszczyzny nie stanowią odpłatnego świadczenia usług czy odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT, gdyż nie są świadczeniem usług czy dostawą towarów na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. W ramach realizacji tego Projektu nie dochodzi bowiem do zobowiązania się beneficjenta do wykonania konkretnego świadczenia, gdyż Projekt ustanowiony jest dla realizacji generalnych celów (podniesienie konkurencyjności regionu co wpłynie na realizację przyjętej strategii rozwoju Lubelszczyzny) a nie dla świadczenia skonkretyzowanych usług lub dostawy towarów.

Reasumując należy stwierdzić, że dotacja otrzymana przez Stronę nie da sie powiązać z odpłatnym świadczeniem usługi czy odpłatną dostawą towarów, zatem nie powinna być ona wykazywana przez Spółkę jako obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy (pozostaje poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu ww. podatkiem). Reasumując należy stwierdzić, że dotacja otrzymana przez Stronę nie da sie powiązać z odpłatnym świadczeniem usługi czy odpłatną dostawą towarów, zatem nie powinna być ona wykazywana przez Spółkę jako obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy (pozostaje poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu ww. podatkiem). Powyższej informacji udzielono na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania niniejszego postanowienia. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj