Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415/82/07/MP
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415/82/07/MP
Data
2007.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
korekta podatku naliczonego
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy Spółka z o.o. powinna rozpoznać przychód w bieżącej deklaracji składanej dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych, czy też powinna dokonać korekt deklaracji dla potrzeb podatku dochodowego za okresy, w których kwoty podatku naliczonego zaliczono do kosztów uzyskania przychodów i skorygować wartość tych kosztów wykazaną w deklaracjach pierwotnych ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, póz. 60 ze zmianami)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie korekt deklaracji dla potrzeb podatku dochodowego, przedstawione we wniosku z dnia 05.06.2007r. (wpływ do Urzędu 08.06.2007r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęSpółka jest właścicielem samochodów osobowych i .samochodów ciężarowych, które będąc początkowo pojazdami osobowymi /ostały dostosowane do przewozu ładunków (tzw. samochody z „kratką"). Niektóre z nich zostały nabyte przed l maja 2004r., a inne po tej dacie. Są one wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT. Spółka dokonuje zakupu paliwa do tych samochodów. Spółka chce dokonać korekty rozliczenia podatku naliczonego dotyczącego paliwa i samochodów osobowych zakupionych w poprzednich okresach rozliczeniowych (latach i miesiącach) i rozpoznać przychód w wysokości kwoty naliczonego podatku od towarów i usług od tych zakupów, która uprzednio została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na brak prawa do odliczenia a obecnie będzie odliczona, poprzez korekty deklaracji VAT-7.

Przedmiot interpretacjiSpółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy powinna rozpoznać przychód w bieżącej deklaracji składanej dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych, czy też powinna dokonać korekt deklaracji dla potrzeb podatku dochodowego za okresy, w których kwoty podatku naliczonego zaliczono do kosztów uzyskania przychodów i skorygować wartość tych kosztów wykazaną w deklaracjach pierwotnych ?

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatnik przedstawia pogląd, że zgodnie z art. 12 ust. l pkt 4f ustaw} z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są w szczególności, w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami, naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podalek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki treść powołanego przepisu przesądza, że dokonując korekty rozliczenia podatku naliczonego dotyczącego paliwa do samochodów osobowych zakupionych w poprzednich okresach rozliczeniowych (latach i miesiącach) Spółka na bieżąco (w bieżącej deklaracji składanej dla potrzeb podatku dochodowego) rozpoznaje przychód w wysokości kwoty naliczonego podatku od towarów i usług od tych zakupów, która to kwota uprzednio została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na brak prawa do odliczenia.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 12 ust. l pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, późn. 654 z późn. zmianami) przychodem podatkowym w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - jest naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. A zatem jeżeli w wyniku korekty zwiększona zostaje kwota podatku naliczonego, to jak wynika z ww. przepisów, ma ona wpływ na zwiększenie przychodu. Jeżeli natomiast w wyniku korekty kwota podatku naliczonego uległaby zmniejszeniu, to miałaby wpływ na zwiększenie kosztów uzyskania przychodów.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka dokonując odliczenia podatku naliczonego, zaliczonego wcześniej do kosztów uzyskania przychodów winna kwotę tego odliczenia zaliczyć do przychodów. Zwrócone kwoty podatku VAT, o których mowa powyżej powinny być rozpoznane jako przychód podatkowy w momencie ich faktycznego otrzymania przez Spółkę -zgodnie z art. 12 ust. l pkt l ww. ustawy, który stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj