Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/RDP/4211/55924/BS/2007
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/RDP/4211/55924/BS/2007
Data
2007.05.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy tworzony w Spółdzielni na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych fundusz remontowy obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi Spółdzielni?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.02.2007r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy w sprawie: uznania w całości tworzonego w Spółdzielni funduszu remontowego, na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych, za koszt uzyskania przychodów za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:

Zdaniem Spółdzielni, zasobami mieszkaniowymi, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych według decyzji Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia 27.06.2006r. sygnatura PDP/E/4218-1-4/06 są: budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym (dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie) oraz uzupełniające je budynki niemieszkalne (wraz z wyposażeniem technicznym), jak garaże wolno stojące i parkingi wielopoziomowe, budynki handlowo-usługowe, budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno-remontowych, budynki administracji osiedlowych (biurowe i gospodarcze), kotłownie i hydrofornie wolno stojące, budynki dla osiedlowej działalności społeczno-wychowawczej oraz urządzenia i uzbrojenia terenów, na których znajdują się budynki wymienione wyżej tj. zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wod.-kan., gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne takie jak:drogi, place, chodniki, ukształtowanie i zagospodarowanie terenu tj. zieleń, urządzenia do zabaw dziecięcych, mała architektura, otwarte miejsca postojowe dla samochodów, budowle sportowe, jak boiska, pływalnie, baseny itp., inne budowle, jak latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.Spółdzielnia tworzy na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych fundusz remontowy Fundusz ten obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni.

Zapytanie:

Czy tworzony w Spółdzielni na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych fundusz remontowy obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi Spółdzielni?

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Spółdzielni, tworzony w Spółdzielni fundusz remontowy - na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni.

Stanowisko organu podatkowego:

Z dniem 01.01.2007r. weszła w życie ustawa z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2006r. Nr 217 poz. 1589). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym po ww. nowelizacji wolne od podatku są m.in. dochody spółdzielni mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W ustawie nie zdefiniowano jednak pojęcia „zasoby mieszkaniowe”.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie znak DD6-8213-438/WK/06/339/391 z 22.12.2006r. uzasadnionym jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe” użyte w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy przy uwzględnieniu charakteru opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów nie tylko jako lokali mieszkalnych, ale również pomieszczeń i urządzeń wchodzących w skład tych budynków oraz znajdujących się poza nim których istnienie jest niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również zapewniające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz jego prawidłowe funkcjonowanie, a także administrowanie.

Przez „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć:1.budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami tj. dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,2.pomieszczenia znajdujące sie w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj. budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,3.urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą zatem dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części nie przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Działalnością taką jest w szczególności wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej. Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn.zm.).

Zgodnie z art. 15 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy. Spółdzielnia na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem organu podatkowego, kosztami uzyskania przychodów będą jedynie odpisy na fundusz remontowy ustalony od powierzchni użytkowej lokali w budynkach stanowiących zasoby mieszkaniowe spółdzielni wymienionych w pkt 1-3 niniejszego pisma, a nie od wszystkich budynków i budowli wymienionych we wniosku z dnia 23.02.2007r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj