Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej
US.I-2/443-12/07
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-2/443-12/07
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Kolbuszowej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
drogi
drogi publiczne
infrastruktura
infrastruktura towarzysząca


Pytanie podatnika
Czy budowa ulic wraz z infrastrukturą towarzyszącą na osiedlach mieszkaniowych, które to ulice w świetle ustawy o drogach publicznych mają nadany numer i są drogami gminnymi publicznymi winna być opodatkowana 7% stawką podatku od towarów i usług?
Tożsamy z
133911, 104400, 94670, 76978


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) postanawia uznać, że stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 4.06.2007 r. jest nieprawidłowe.

W dniu 5.06.2007 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek z dnia 4.06.2007 r., złożony przez Gminę o interpretację przepisów prawa podatkowego. W przedmiotowym podaniu wnioskodawca zwraca się o rozstrzygniecie następującego problemu:

Gmina realizuje zadanie pod nazwą „Budowa ulic wraz z infrastrukturą towarzyszącą na osiedlu – ulica B. i ulica B.”. Są to ulice o nawierzchni ulepszonej (utwardzony pas drogowy), które w świetle ustawy o drogach publicznych mają nadany numer i są drogami gminnymi publicznymi. Jak dalej pisze jednostka pytająca służą one wyłącznie budownictwu mieszkaniowemu, gdyż stanowią dojazd do budynków mieszkalnych jednorodzinnych, zlokalizowanych na osiedlu w K. Gmina stoi na stanowisku, że zgodnie z brzmieniem art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług budowane ulice stanowią infrastrukturę towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, zatem ich budowa winna być opodatkowana 7% stawką podatku od towarów i usług.

Organ podatkowy ustalił, że w ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani też postępowanie przed Sądem Administracyjnym. Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej wyjaśnia, jak niżej:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu stosownie do definicji zawartej w art. 146 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy rozumie się: sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych; urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę; urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono trybu i sposobu wydzielania infrastruktury, która jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, gdy infrastruktura towarzysząca dotyczy zarówno budownictwa mieszkaniowego i pozostałego, dla zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług należy wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego, na podstawie dokumentacji projektowej lub kosztorysowej. Dla stwierdzenia, które z istniejących dróg stanowią infrastrukturę związaną z budownictwem mieszkaniowym należy odnieść się do ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115) i przyjąć, iż są to drogi wewnętrzne w osiedlach mieszkaniowych. Jeżeli zatem wykonywane roboty budowlano - remontowe dotyczyć będą w całości infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu (np. chodników i dróg osiedlowych, dojść i dojazdów wewnątrzosiedlowych) tj. dróg wewnętrznych, wówczas będzie miała zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%. W przypadku, jednak, gdy wykonywane roboty budowlano - remontowe będą dotyczyć w całości dróg publicznych, którymi są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne (art. 2 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych) wówczas budowa i remonty tych dróg będą opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

W oparciu o przestawione przepisy oraz stan faktyczny (jak wynika z treści zapytania budowane drogi są ulicami o nawierzchni ulepszonej (utwardzony pas drogowy), które w świetle ustawy o drogach publicznych mają nadany numer i są drogami gminnymi publicznymi), dla opodatkowania budowy dróg gminnych mających status dróg publicznych, należy zastosować 22% stawkę podatku od towarów i usług.

Na koniec, tut. organ podatkowy nadmienia informacyjnie, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. roboty budowlano-montażowe, remonty i roboty konserwacyjne związane infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu (oprócz budowy dróg publicznych, którymi są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne), o której mowa w art. 146 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowane są stawką podatku w wysokości 7%. W celu zastosowania preferencyjnej stawki w wysokości 7% należy dokonać odpowiedniej kwalifikacji prowadzonego przedsięwzięcia do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Jednakże organ podatkowy nie jest właściwy do oceny czy roboty są wykonywane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Obowiązek ten spoczywa na inwestorze, który na podstawie posiadanej dokumentacji może stwierdzić czy istnieje związek realizowanej inwestycji z budownictwem mieszkaniowym. W przypadku odpowiedzi pozytywnej właściwą będzie stawka w wysokości 7%. Stawka podatku w wysokości 7% będzie również właściwa dla opodatkowania budowy dróg, jednakże nie mających statusu dróg publicznych, związanych z obsługą budownictwa mieszkaniowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj