Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PP/443-12/Int-47/07
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-12/Int-47/07
Data
2007.08.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatnik podatku od towarów i usług
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy Podatnik ma prawo do odliczenia w deklaracji VAT-7 za grudzień 2006 r. podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych w latach 2003-2006 i otrzymanych przed rejestracją do VAT, dokonaną w dniu 08 grudnia 2006 r?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 05 czerwca 2007 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2007 roku wpłynął wniosek, w którym zwróciła się Pani z prośbą w wydanie pisemnej interpretacji w sprawie prawa do odliczenia w deklaracji VAT-7 za rn-c grudzień 2006 r. podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych w latach 2003-2006 i otrzymanych przed rejestracją do VAT, dokonaną w dniu 08 grudnia 2006 r.
Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:
Według przestawionego stanu faktycznego, wykonuje Pani działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie prowadzenia apteki, zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nr z dnia 22.11.2006 r. wydanym przez wójta Urzędu Gminy. Dnia 08 grudnia 2006 r. złożyła Pani w Urzędzie Skarbowym w Nowym Targu zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, rezygnując równocześnie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i wybierając miesięczny okres rozliczenia ww podatku. W okresie od listopada 2003 r. do listopada 2006 r., czyli przed złożeniem zgłoszenia VAT-R ponosiła Pani wydatki na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z częścią usługową - apteka. Zgodnie z projektem architektonicznym oraz decyzją zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę, powierzchnia pomieszczeń apteki stanowi 23,9% powierzchni netto budynku. Pierwszą deklarację VAT-7 złożyła Pani za m-c grudzień 2006 r. wykazując w niej wyłącznie podatek naliczony i cała kwotę tego podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.Według przedstawionego we wniosku stanowiska ma Pani prawo wykazać w tej deklaracji podatek naliczony z faktur wystawionych w latach 2003-2006 i otrzymanych przed datą rejestracji do VAT z uwzględnieniem % powierzchni przypadającej na pomieszczenia apteki w powierzchni ogółem budynku.Zgodnie bowiem z art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach nabycia towarów i usług związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Prawo to wynika z podstawowej zasady podatku od wartości dodanej jakąjest zasada neutralności dla podatków VAT.Z kolei w art. 88 ust.4 ustawy o VAT, który jest dopełnieniem art.86 ustawy został dookreślony status podatnika, umożliwiający realizowanie jego prawa do odliczenia. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy czynni, zgodnie z art.96 ustawy, z wyłączeniem przypadków określonych w art.86 ust.20 ustawy o VAT tj. podmiotów dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Z analizy tego przepisu nie wynika jednak, żeby do nabycia uprawnienia do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. Status ten (podatnika VAT czynnego) jest wymagany zgodnie z art.88 ust.4 ustawy o VAT w momencie realizacji tego prawa, którym według Pani stanowiska jest skuteczne złożenie pierwszej deklaracji deklaracji VAT-7.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
W myśl art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o który mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art.124. Ponadto w ust.2 określono, że kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.
Zatem nabycie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego możliwe jest wyłącznie przez podatników, o których mowa w art.15. Podatnikami, zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalnośćgospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Według przedstawionego stanu faktycznego, rozpoczęła Pani wykonywać działalnośćgospodarczą na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 22.11.2006 r. wydanego przez wójta Urzędu Gminy. Zatem wokresie od listopada 2003 do listopada 2006 r. nie posiadała Pani statusu podatnika, o którymmowa w art.15 ustawy, ponieważ w tym okresie nie wykonywała Pani działalnościgospodarczej. Tym samym nie nabyła Pani prawa do obniżenia podatku należnego o podateknaliczony wynikający z faktur otrzymanych ww okresie. Kolejno skutkuje to brakiemmożliwości realizacji prawa, którego się nie nabyło.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj