Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DM/436/30/07/BP
z 10 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DM/436/30/07/BP
Data
2007.09.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy pożyczka otrzymana przez spółkę od spółki zagranicznej zgodnie ze statutem pożyczkodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte w wymienionym piśmie

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, spółka otrzymała pożyczkę od spółki mającej siedzibę za granicą. Zgodnie ze statutem pożyczkodawcy, przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest zapewnienie finansowania innym podmiotom m.in.poprzez udzielanie pożyczek.

Zdaniem podatnika, przedmiotowa pożyczka podlega zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych na podst.art.9 pkt.10 lit.a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie wnioskodawca stwierdza, iż z uwagi na fakt, że pożyczkobiorca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, przedmiotowa pożyczka nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podst.art.2 pkt.4 lit.b) w/w ustawy.

Naczelnik tut.urzedu stwierdza co następuje. Zgodnie z art.9 pkt.10 lit.a) ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.z 2005r. Nr 41 poz.399 ze zm.) od podatku zwalnia się pożyczki udzielane przez przedsiębiorców nie mających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Z przytoczonego przepisu wynika, iż czynność pożyczki jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli spełnione są dwie przesłanki tj.pożyczkodawca nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiejprowadzi działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż spełnione są obie przesłanki wymienione w przytoczonym przepisie, mianowicie spółka będąca pożyczkodawcą ma siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług finansowych spółkom prywatnym krajowym i zagranicznym, a także inwestowaniu i umieszczaniu kapitału w firmach i przedsięwzięciach.

Tym samym pożyczka udzielona przez spółkę zagraniczna podlega co do zasady zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie ze stanem faktycznym, pożyczkobiorca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Tym samym, zgodnie ze stanowiskiem spółki, przedmiotowa czynność nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podst.art.2 pkt.4 lit.b) w/w ustawy. Zgodnie z przytoczonym artykułem podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:a) opodatkowana podatkiem od towarów i usługb) jest z niego zwolniona z wyjątkiem:umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawachumowy spółki i jej zmianyumowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11.03.2007r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art.8 ust.1 w/w ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowią dostawy towarów. Usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym zostały rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.04.2004r.. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. z 2004r. Nr 89 poz.844 ze zm.), zostały zaliczone do usług pośrednictwa finansowego pozostałego (Dział 65 sekcja J).

Miejscem świadczenia usług, w przypadku pośrednictwa finansowego, określa art.27 ust.3 w zw. z ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, miejscem świadczenia usług niematerialnych na rzecz osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż świadczący usługę – miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności dla którego usługa jest świadczona, a przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności stały adres lub miejsce zamieszkania.

Z powyższego wynika więc, iż czynności pośrednictwa finansowego będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże zgodnie z art.43 ust.1 zwalnia sie z podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W przedmiotowym załączniku, w poz.3, wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego. Tym samym, udzielenie pożyczki podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług, ale stanowi czynność zwolniona z tego podatku. Oznacza to, iż są spełnione przesłanki pozwalające na wyłączenie pożyczki z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art.2 pkt.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowując, udzielenie pożyczki przez podmiot zagraniczny prowadzący działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek co do zasady stanowi czynność zwolnioną z podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto w sytuacji, gdy pożyczkobiorca jest podatnikiem od podatku od towarów i usług, przedmiotowa czynność podlega wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze należało postanowić jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj