Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.PP/443-3/1/07
z 2 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-3/1/07
Data
2007.05.02



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
opodatkowanie
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy zachodzi konieczność naliczania podatku VAT do opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, w przypadku umów o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste zawartych i ujawnionych w księdze wieczystej przed dniem wejścia w życie ww. ustawy?
Tożsamy z
149613, 149165


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – po rozpatrzeniu wniosku Gminy w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

W dniu 2.03.2007 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. W pierwszej części wniosku podatnik zwrócił się z zapytaniem „czy zachodzi konieczność naliczania podatku VAT na podstawie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego w przypadku umów o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste zawartych i ujawnionych w księdze wieczystej przed dniem wejścia w życie ww. ustawy?

Zdaniem podatnika „opodatkowaniu podatkiem VAT nie podlegają opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego, w przypadku umów o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste zawartych i ujawnionych w księdze wieczystej przed dniem wejścia w życie ww. ustawy”. Ponadto podatnik wskazał, że jego zdaniem ustanowienie wieczystego użytkowania stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, ustanowienie użytkowania wieczystego stosownie do postanowień art. 27 zd. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami wymaga wpisu w księdze wieczystej. Momentem realizacji dostawy jest chwila złożenia wniosku o wpis prawa użytkowania wieczystego do księgi wieczystej (pod warunkiem, iż to prawo zostanie wpisane w księdze wieczystej), gdyż na mocy art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wpis ma moc wsteczną od dnia złożenia wniosku. W sytuacji więc gdy pod rządami poprzedniej ustawy o podatku od towarów i usług ustanowienie użytkowania wieczystego nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, opłaty roczne od użytkowania wieczystego powstałego przed dniem 1.05.2004 r. nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do pierwszego zapytania (pozostałe zapytania zostaną załatwione odrębnymi postanowieniami) organ zważył, co następuje:

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j. t. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.). Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Prawo wieczystego użytkowania stanowi prawnorzeczową formę długotrwałego korzystania z gruntów Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego i ich związków.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, że przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ponieważ użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób, na wzór uprawnień właściciela, przemawia to za uznaniem, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi przeniesienie prawa do rozporządzenia tym gruntem jak właściciel.

Rozpatrując przedmiotowe zapytanie, należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 29 ustawy z dn. 6.07.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (j. t. Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.) – wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu – od chwili wszczęcia tego postępowania.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że skoro oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, i jeżeli czynność ta nastąpiła przed dniem 1.05.2004 r. oraz przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa – to nie podlega ona obecnie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionego przed tą datą, po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11.03.2004 r. ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8.01.2007 r. sygn. akt I FPS 1/06.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj