Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/28/2007/AK
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/28/2007/AK
Data
2007.03.09



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
korekta podatku
odliczanie podatku naliczonego
paliwo
podatek naliczony
samochód
samochód demonstracyjny


Tożsamy z
142221, 140488, 140236
Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do samochodów osobowych, pełniących faunkcję samochodów testowych niezależnie od sposobu ujęcia ich w ewidencji (czy towary handlowe, czy środki trwałe)?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 3 i 4 pkt 7 lit. a) oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, w przedstawionym stanie faktycznym opisanym w wymienionym wyżej piśmie, stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

W dniu 11.12.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki D. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego, Spółka jest autoryzowanym dealerem samochodów i głównym przedmiotem jej działalności jest sprzedaż pojazdów mechanicznych. Zgodnie z wymaganiami koncernu Podatnik ma obowiązek posiadania określonej liczby samochodów demonstracyjnych wykorzystywanych do jazd demonstracyjnych, a także udostępnianych klientom do jazd próbnych. Najczęściej pojazdy te ujmowane są w ewidencji jako towary handlowe. W sytuacji, gdy dotyczy to pojazdów unikalnych i drogich w przypadku gdy sprzedaż pojazdu nie następuje w okresie krótszym niż rok, pojazd ujmowany jest w ewidencji środków trwałych. Jak wynika z treści pisma Spółka w stosunku do tego typu przypadków nie odliczała podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do tego typu pojazdów.

W przedstawionym własnym stanowisku w powyższej sprawie Podatnik uważa, przytaczając przepisy art. 88 ust. 1 pkt 3 oraz art. 86 ust. 3 i 4 pkt 7 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, swoje postępowanie jako niewłaściwe.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, co następuje:

Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, stanowi o braku możliwości odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 3 tejże ustawy. W przepisie art. 86 ust. 3 zostały wymienione samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich pojazdów o wspomnianej powyżej dopuszczalnej masie całkowitej. Zakres przedmiotowy samochodów i pojazdów, które objęte są regulacją art. 86 ust. 3 ustawy, jest określony również przez ust. 4 tego artykułu. Przepis art. 86 ust. 4 jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy pewnych kategorii pojazdów i przypadków w nim wymienionych. Tym samym zakaz odliczania podatku od towarów i usług z tych dokonanych zakupów, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów np. w sytuacjach o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy. Oznacza to zatem, że w przypadku gdy przedmiotem działalności Podatnika jest, zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w przedmiotowym zapytaniu.

Natomiast w przypadku gdy samochody osobowe używane do celów demonstracyjnych zostaną ujęte w ewidencji środków trwałych i przekazane do użytkowania jako środek trwały, warunek o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) cytowanej ustawy - nie zostaje spełniony. W takim przypadku jeżeli Podatnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionego paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów i dokona przekwalifikowania pojazdu na środek trwały zobowiązany będzie do dokonania korekty podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj