Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZP/443/69/07/BK
z 5 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZP/443/69/07/BK
Data
2007.09.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
mieszkania
powierzchnia
zwiększenie


Pytanie podatnika
#61548; Czy powiększenie mieszkania o przylegający hol za zgodą Spółdzielni będzie podlegać opodatkowaniu VAT i w jakiej wysokości?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 28 czerwca 2007 r. / data wpływu do US 29 czerwiec 2007 r./, uzupełnionego pismem z dnia 20.08.2007r. /data wpływu 21.08.2007/ za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „XXX” uzyskała pozwolenie na użytkowanie wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w dniu 23.10.2002 roku. Umowy o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz akty notarialne przeniesienia w odrębną własność lokali zawierano z członkami spółdzielni w I kwartale 2003 roku. Na klatkach schodowych na poszczególnych piętrach znajdują się hole o pow. 15-20 m², które mieszkańcy od 2003 roku do chwili obecnej sukcesywnie przyłączają do swoich mieszkań za zgodą Spółdzielni. Hole te spełniają warunki techniczne do przyłączenia ich do mieszkań i były od początku częścią obiektu budownictwa mieszkaniowego. Hole włączone do powierzchni mieszkalnych będą miały status jak i lokal tzn. w przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu – objęte będą umową o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w przypadku odrębnej własności lokalu - będzie zawierany akt notarialny o przyłączenie tego holu do mieszkania. W związku z powyższym Spółdzielnia wystąpiła z pytaniem:

#61548; Czy powiększenie mieszkania o przylegający hol za zgodą Spółdzielni będzie podlegać opodatkowaniu VAT i w jakiej wysokości?

Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż zapłata za zaadaptowany hol winna być zwolniona z podatku VAT, zgodnie z art.43 ust.1 pkt 10 jako dostawa części obiektu przeznaczona do zamieszkania po raz pierwszy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 wyżej wymienionej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Oznacza to, że przeniesienie, ustanowienie tych praw należy traktować jako dostawę towarów, stanowisko to potwierdza uchwała składu 7 sędziów NSA z 8 stycznia 2007 r. sygn. I FPS 1/06.

W myśl art. 43 ust.1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, na włączenie do powierzchni mieszkalnej tzw „holi” zostanie ustanowione nowe spółdzielcze prawo odpowiednio :

1/ spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu

2/ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub

3/ zostanie ustanowiona odrębna własność lokalu,

obejmujące powierzchnię tzw.”holu”. W świetle powyższych ustaleń należy stwierdzić, iż „hole” stanowiące część obiektu budownictwa mieszkaniowego mają być zamieszkałe po raz pierwszy.

Art.146 ust.1 pkt 2 lit. b ww. ustawy stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W myśl cytowanego przepisu, dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego realizowana na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem lub zamieszkaniem, w tym również w formie stanowienia i przenoszenia spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych – w każdym przypadku podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7 % do dnia 31 grudnia 2007 r.

W związku z powyższym, w świetle przytoczonych przepisów, ustanowienie po raz pierwszy spółdzielczego prawa do części obiektu mieszkaniowego tzw „holu” i włączenie go do powierzchni mieszkalnej podlega opodatkowaniu stawką 7 %

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj