Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzyżowie
US/III/443/3/2007
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/III/443/3/2007
Data
2007.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Strzyżowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek naliczony
usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej
zakup


Pytanie podatnika
Kwestia możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w zakupie środków trwałych, sfinansowanych częściowo z dotacji PFRON i środków własnych, jeżeli zakupy te będą wykorzystywane tylko do świadczenia usług zdrowotnych, które to podlegają zwolnieniu z podatku VAT.
Tożsamy z
148311, 147462, 145966


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 i § 2, art. 216 § 1, art. 218 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 5, art. 15, art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzyżowie w odpowiedzi na wniosek Podatnika z dnia 23.02.2007 r. stwierdza, że przedstawione przez stronę stanowisko w zakresie interpretacji przepisów prawa w podatku od towarów i usług jest prawidłowe, odnośnie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów (środków trwałych) częściowo sfinansowanych ze środków PFRON oraz własnych , które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wnioskiem z dnia 23.02.2007 r. Podatnik na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, wystąpił o interpretację przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik w swym piśmie przedstawia następujący stan faktyczny: zespół opieki zdrowotnej prowadzi podstawową statutową działalność sklasyfikowaną wg symbolu PKWiU ex 85, tj. do usług w zakresie ochrony zdrowia. Zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 9 do ustawy, usługi te są zwolnione od podatku VAT. Podatek VAT jednostka płaci tylko w przypadku świadczenia innych usług (np. wynajem pomieszczeń), które nie są związane z działalnością statutową. Zakupiony towar (środek trwały) częściowo sfinansowany z dotacji PFRON i środków własnych, będzie wykorzystywany tylko do świadczenia usług zdrowotnych, które to są zwolnione z podatku VAT.

Zdaniem Podatnika w powyższej sprawie występuje, brak możliwości odliczenia podatku VAT przy zakupie środków trwałych sfinansowanych częściowo z dotacji PFRON oraz środków własnych, w przypadku gdy zakupiony towar będzie wykorzystywany tylko do świadczenia usług zdrowotnych, które to są zwolnione z VAT (art. 86 ust. 1 ustawy VAT).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzyżowie po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, że stanowisko Podatnika w zakresie podatku od towarów i usług wyrażone we wniosku, jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wprowadza generalną regułę, zgodnie z którą, zarejestrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty własnego podatku należnego (płaconego z tytułu dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług określonych w art. 5 ustawy) o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższe oznacza , że w przypadku gdy nie zachodzi związek pomiędzy dokonywanym przez podatnika zakupem towarów i usług a czynnościami opodatkowanymi , podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

Z powyższego wynika, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, Jednostce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. towaru, gdyż nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj