Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415-20/07
z 30 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415-20/07
Data
2007.08.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
refakturowanie
umowa leasingu


Pytanie podatnika
W koszty jakiego miesiąca należy zaliczyć czynsz za używanie samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego w sytuacji, gdy miesiąc sprzedaży wykazany na fakturze zakupu za czynsz jest późniejszy niż miesiąc wystawienia faktury ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217 poz. 1590) w związku z wnioskiem Pana z dnia 26.06.2007r. (nadanym w placówce pocztowej w dniu 29.06.2007r., data wpływu do Urzędu: 03.07.2007r.) – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie podatku dochodowego za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 03.07.2007r. wpłynął Pana wniosek z dnia 26 czerwca 2007r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Jest Pan przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Uzyskiwane dochody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej rozlicza Pan na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje Pan samochody ciężarowe, na które zawarł Pan umowy leasingu operacyjnego. Leasingodawca wystawił fakturę za czynsz inicjalny oraz miesięcznie przez cały okres trwania umowy za raty leasingowe. Data sprzedaży wykazywana na fakturze przy czynszach miesięcznych uzależniona jest od terminu płatności za leasing i może to być miesiąc następny, np. jeśli faktura wystawiona jest 19.05.2007r. to miesiącem sprzedaży wykazanym na fakturze przy pozycji „czynsz” jest czerwiec 2007r.

W związku z powyższym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z zapytaniem: w koszty jakiego miesiąca należy zaliczyć czynsz za używanie samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego w sytuacji, gdy miesiąc sprzedaży wykazany na fakturze zakupu za czynsz jest późniejszy niż miesiąc wystawienia faktury.

Pana zdaniem, miesięczny czynsz za używanie samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego w sytuacji, gdy miesiąc sprzedaży wykazany na fakturze zakupu za czynsz jest późniejszy niż miesiąc wystawienia faktury, należy zaksięgować w koszty uzyskania przychodów w dacie wystawienia faktury zakupu.

Zgodnie z dyspozycją art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuję Pana o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz w myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Oczywiście, elementarnym warunkiem zaliczenia raty czynszu do kosztów podatkowych, jest użytkowanie przedmiotu leasingu w celu osiągnięcia przychodu.

Ponadto, zasady ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2007r. określają przepisy § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Zgodnie z przepisami § 12 ust. 1 i ust. 3 powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zapisy w księdze winny być dokonywane na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów, którymi są m.in. faktury VAT.

Natomiast, zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Oznacza to, że przy stosowaniu metody tzw. ”kasowej” wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia – bez względu na to, jakiego okresu dotyczą.

Należy przy tym podkreślić, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Stanowi o tym art. 22 ust. 6b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższego wynika, iż fakturę wystawioną przez firmę leasingową w której określono czerwiec 2007r. jako datę sprzedaży, winien Pan wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako wydatek w dacie wystawienia faktury – bez względu na to, jakiego okresu dotyczy.

W świetle powyższego, stanowisko Pana przedstawione w przedmiotowym wniosku tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj