Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/58/2007/MM
z 7 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/58/2007/MM
Data
2007.08.07



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Kwestia powstania obowiązku podatkowego przy eksporcie towarów.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym do 1.07.2007 r., art. 2 ust. 8 lit. a), art. 19 ust. 6, art. 41 ust. 4 – 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.06.2007 r., znak DF/1976/2007 z datą wpływu do tut. urzędu 27.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

W dniu 27.06.2007 r. H. S.A. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu eksportu, wykazania ww. transakcji w deklaracji VAT-7 oraz właściwej stawki podatku od towarów i usług. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik w kwietniu 2007r. dokonał dostawy na rzecz nabywcy z Iranu i w tym miesiącu została rozpoczęta procedura wywozu towarów z terytorium kraju. Wywozu dokonał dostawca i zostało to potwierdzone przez urząd celny wyjścia w dn. 3.06.2007 r., a dokumenty SAD Spółka otrzymała 22.06.2007 r.

Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wywozu towarów poza terytorium wspólnoty. Zgodnie z art. 41 ust. 6 stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się pod warunkiem, że Podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Mając na względzie powyższy stan faktyczny naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego stwierdza:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. eksport towarów. Przez eksport towarów, w brzmieniu art. 2 pkt 8 ustawy, rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez: dostawcę lub na jego rzecz, i wówczas nosi to (pozaustawowe) miano eksportu bezpośredniego, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, nazywanego eksportem pośrednim. Stosownie do przepisu art. 19 ust. 6 ustawy w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 i ust. 6 ustawy, w eksporcie towarów, gdy wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub na jego rzecz, stawka podatku wynosi 0%, przy czym warunkiem jej zastosowania jest to, by podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Z kolei z przepisów art. 41 ust. 7 i 8 ustawy wynika, iż w przypadku, gdy podatnik posiada wprawdzie dokument celny potwierdzający procedurę wywozu, ale warunek dotyczący otrzymania przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty - określony w ust. 41 ust. 6 ustawy - nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania wymienionego dokumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten (kolejny) okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w art. 41 ust. 7 ustawy upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (art. 41 ust. 9 ustawy).

W przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania przytoczony wcześniej przepis art. 41 ust. 7 ustawy, gdyż Podatnik przed złożeniem deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, tj. czerwiec 2007 r., był w posiadaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Tak więc w oparciu o powyższy stan prawny i stan faktyczny określony w zapytaniu, z którego wynika, iż Spółka rozpoczęła procedurę wywozu w kwietniu 2007 r., a w czerwcu 2007 r. była w posiadaniu jednolitego dokumentu administracyjnego SAD, potwierdzającego dokonany w tym miesiącu wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, należy stwierdzić, iż stanowisko Podatnika w kwestii powstania obowiązku podatkowego w dn. 3.06.2007 r. oraz wykazania przedmiotowej dostawy towarów w deklaracji VAT -7 za czerwiec 2007 r. jako eksportu towarów, ze stawką podatku od towarów i usług 0%, jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj