Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB1/415-10/07
z 24 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-10/07
Data
2007.05.24



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów


Pytanie podatnika
W jakiej dacie, w myśl obowiązującej od 01.01.2007 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zaksięgować wydatki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 02.03.2007 r. (data wpływu do Urzędu: 05.03.2007 r.) dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia daty ewidencjonowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami fryzjerskimi i toaletowymi. Jako formę opodatkowania uzyskanych z w/w tytułu dochodów wybrała Pani zasady ogólne, samodzielnie prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. Do końca 2006 roku, dla ewidencjonowania pozostałych wydatków stosowała Pani metodę kasową, przyjmując za datę poniesienia kosztu datę faktycznej zapłaty faktury lub rachunku. Pani zdaniem, w świetle obowiązujących w 2007 r. przepisów, począwszy od miesiąca stycznia 2007 r. za datę poniesienia omawianych kosztów należy uznać dzień wystawienia faktury lub rachunku, a nie dzień zapłaty, bez względu na metodę jaką do tej pory podatnik stosował, kasową czy memoriałową.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Prądnik stwierdza:
Zgodnie z ogólną zasadą, o której mowa w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) wprowadzono od 01.01.2007 r. zmianę przepisów dotyczących m. in. kosztów uzyskania przychodów.
Od stycznia 2007 r. podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów obowiązuje nowa definicja kosztu poniesionego. W myśl art. 22 ust. 6b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Powyższa definicja dotyczy zarówno podatników rozliczających koszty metodą memoriałową (w odniesieniu do kosztów pośrednich) jak i stosujących dotąd metodę kasową. Powyższy fakt potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 2 lutego 2007 r. nr MB8/49/2007 (... „W inny sposób dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w odniesieniu do podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie został zdefiniowany.”). Jednocześnie, należy zauważyć, iż ustawodawca nadal pozostawił grupę wydatków, które mogą być uznane jako koszt dopiero w momencie faktycznej zapłaty, bez względu na wybraną metodę. Są to m. in.: wynagrodzenia pracowników, składki ZUS w części finansowanej przez płatnika, odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, odsetki od zobowiązań.
Reasumując, w oparciu o powołane wyżej przepisy, od stycznia 2007 r. winna Pani księgować pozostałe wydatki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Naczelnik tutejszego Organu podatkowego stwierdza, iż przedstawione przez Panią we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj