Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-24/07/JK
z 18 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-24/07/JK
Data
2007.10.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dom pomocy społecznej
infrastruktura
remonty


Istota interpretacji
Czy zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22% dla usługi opisanej w stanie faktycznym jest zgodne z obowiązującymi przepisami



Wniosek ORD-IN 782 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Domu Pomocy Społecznej przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007r. (data wpływu 13 września 2007r.) uzupełnionego pismem nr VI.066.1/07 z dnia 2 października 2007r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku z tytułu remontu systemu grzewczego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 września 2007r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem nr VI.066.1/07 z dnia 2 października 2007r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku z tytułu remontu systemu grzewczego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Dom Pomocy Społecznej dokonał remontu systemu grzewczego polegającego na usprawnieniu funkcjonowania pompy ciepła poprzez zwiększenie efektywności zrzutu wody z pompy ciepła do specjalistycznego otworu. Pompa ciepła jest urządzeniem zastępującym tradycyjną kotłownię dostarczającą ciepłą wodę użytkową i służącą do centralnego ogrzewania.


Remont obejmował:


  • dokonanie odwiertu nowego otworu studziennego nr 3
  • rekonstrukcję istniejącego otworu studziennego nr 2 przez wykonanie nowego, dodatkowego odwiertu studziennego nr 2A
  • podłączenie pompy ciepła do nowo wykonanego odwiertu studziennego i studni 2A.


Usługa remontowa w całości została opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22% dla usługi opisanej w stanie faktycznym jest zgodne z obowiązującymi przepisami...


Zdaniem wnioskodawcy remont systemu grzewczego nieodłącznie związanego z budynkiem Domu Pomocy Społecznej, sklasyfikowanym wg PKOB do grupowania 1130, winien być, zgodnie z poz. 20 zał. nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) opodatkowany stawką podatku w wysokości 7%.


Dom Pomocy Społecznej uzupełnił wniosek pismem z dnia 2 października 2007r. informując w kwestii miejsca wykonywania remontu, iż:


  • prace remontowe nie były wykonywane wewnątrz budynku
  • nowe odwierty studzienne wykonywane były poza budynkiem Domu Pomocy Społecznej na terenie posesji
  • rekonstrukcja istniejącego otworu studziennego wykonywana była poza budynkiem na terenie Domu Pomocy Społecznej
  • opisana we wniosku pompa ciepła znajduje się wewnątrz budynku Domu Pomocy Społecznej.


Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.


Zgodnie z § 5 i poz. 20 zał. nr 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną stawkę podatku do wysokości 7% stosuje się do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):


  1. domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych
  2. ,
  3. budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych
  4. .


W związku z powyższym należy stwierdzić, że stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% ma zastosowanie jedynie do usług w zakresie budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania, w tym między innymi domów pomocy społecznej. Przepis ten nie ma natomiast zastosowania do usług remontowych dotyczących infrastruktury towarzyszącej tym budynkom.

Zatem do usług remontu systemu grzewczego polegającego na dokonaniu odwiertów nowych otworów studziennych wykonanych poza budynkiem Domu Pomocy Społecznej oraz podłączeniu pompy ciepła do nowo wykonanych odwiertów studziennych nie będzie miała zastosowania stawka 7%, ponieważ przedmiotowe otwory studzienne (studnie) są częścią infrastruktury towarzyszącej budynkowi pomocy społecznej. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) remont takiej infrastruktury towarzyszącej podlega opodatkowaniu stawką 22%.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj