Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/IP2/423/751/07/MS
z 17 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/IP2/423/751/07/MS
Data
2007.09.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
nieściągalność
obrót wierzytelnościami


Pytanie podatnika
Czy w przypadku powstania straty w wyniku niemożności ściągnięcia nabytej wierzytelności przez podatnika, który wcześniej nabył tę wierzytelność w celu jej windykacji we własnym imieniu i na własną rzecz, może on – z chwilą udokumentowania jej nieściągalności – zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu w koszcie zakupu tej wierzytelności?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216, art.14a § 4 oraz art.15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 28.06.2007r. (data wpływu do Urzędu 29.06.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się obrotem wierzytelnościami. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa wierzytelności w drodze cesji od przedsiębiorców nie zajmujących się profesjonalnym obrotem wierzytelnościami - w pakietach wierzytelności, których koszt zakupu jest ustalany między stronami. Spółka po zawarciu tych wierzytelności zawartych w pakiecie, już we własnym imieniu i na własny rachunek, dokonuje windykacji.

Niektóre z tych wierzytelności okazują się – po przeprowadzonych w celu windykacji czynnościach, w tym procesowych i egzekucyjnych – nieściągalne. Spółka posiada właściwe udokumentowanie tych nieściągalności.

Czy w przypadku powstania straty w wyniku niemożności ściągnięcia nabytej wierzytelności przez podatnika, który wcześniej nabył tę wierzytelność w celu jej windykacji we własnym imieniu i na własną rzecz, może on – z chwilą udokumentowania jej nieściągalności – zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu w koszcie zakupu tej wierzytelności?

Zdaniem podatnika nabyta wierzytelność stanowi składnik majątku obrotowego, podobnie jak towar. Strata w środkach obrotowych należycie udokumentowana jest kosztem uzyskania przychodu., Dlatego stratę powstałą w wyniku niemożności ściągnięcia nabytych wierzytelności (w wysokości ceny nabycia niedających się windykować wierzytelności), z chwilą udokumentowania nieściągalności, podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i obwiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie, tutejszy organ wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art.12 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust.3 i 4 oraz art.13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, przychód z nabycia wierzytelności nie jest zatem w przypadku Spółki przychodem należnym. Zakup wierzytelności stanie się dla spółki przychodem w momencie wyegzekwowania od dłużnika wierzytelności bądź będzie nim kwota uzyskana w dalszej odsprzedaży.

W myśl art.15 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. W związku z tym do kosztów uzyskania przychodu należy zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wierzytelności (w cenie nabycia) w takiej części jaką stanowi otrzymany wpływ w stosunku do ceny nabycia. Zgodnie z art.15 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Reasumując przychodem z nabycia wierzytelności jest uiszczana przez dłużnika kwota wierzytelności. W konsekwencji przychód u nabywcy wierzytelności powstaje w momencie otrzymania należności od dłużnika. Kwota wydatkowana na nabycie wierzytelności stanowi więc koszt uzyskania przychodu w dacie otrzymania należności od dłużnik, gdyż wydatek dopiero w tej dacie pozostaje w związku z uzyskanym przychodem. W przypadku udokumentowanej niemożności wyegzekwowania zakupionych należności, a także gdy cena zakupu przewyższa kwotę wyegzekwowanej należności lub cenę sprzedaży, powstaje strata z działalności gospodarczej. Jednak nie jest to strata w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, gdyż koszty związane z nabyciem wierzytelności nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art.14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14b § 5 wyżej wymienionej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacja podatkowa na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia Stronie. Powinno ono odpowiadać wymogom art.222 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj