Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PDI/415/1/11/2007
z 8 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/1/11/2007
Data
2007.05.08



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
definicja
działalność gospodarcza
umowa agencyjna
wykonywanie czynności


Pytanie podatnika
Czy wykonywanie czynności agenta zajmującego się sprzedażą towarów różnego rodzaju mieści się w definicji działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.03.2007 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania wykonywanych przez Panią czynności agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju za działalność gospodarczą zdefiniowaną dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 16.03.2007 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek uzupełniła Pani pismem z dnia 28.03.2007 roku, które wpłynęło do tutejszego organu podatkowego w dniu 29.03.2007 roku.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od dnia 01 marca 2007 roku rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie działalności agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju i w związku z tym podpisała Pani umowę agencji sprzedaży dla jednego przedsiębiorcy. Wykonywanie działalności odbywa się pod kierownictwem, w miejscu i czasie dokładnie określonym przez zlecającego, który nadzoruje także realizację sprzedaży towarów. Z tytułu wykonywania działalności nie ponosi Pani odpowiedzialności wobec osób trzecich, z wyjątkiem czynów niedozwolonych. Jednakże wykonując czynności agenta ponosi Pani ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, gdyż :
- wynagrodzenie Pani stanowi prowizja od sprzedanego towaru, tak więc jeśli Pani nie sprzeda towaru, to nie otrzyma Pani wynagrodzenia,
- ponosi Pani indywidualnie opłaty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
- za nienależyte lub niestaranne wykonanie obowiązków przewidziane są kary umowne,
- zabezpieczenie z tytułu sprzedaży towarów stanowi wystawiony przez Panią weksel,
- odpowiada Pani za wszelkie niedobory i nadwyżki gotówki i towarów,
- w przypadku nie wywiązania się z warunków umowy jest Pani zobowiązana do zapłaty odszkodowania na rzecz zleceniodawcy.
Mając na uwadze zaistniałą sytuację zajęła Pani stanowisko, że prowadzona przez Panią działalność jest działalnością gospodarczą w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie spełnia Pani łącznie wymienionych w ustawie trzech warunków, przy zaistnieniu których danej działalności nie uznaje się za działalność gospodarczą.
Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że zajęte przez Panią stanowisko w sprawie jest prawidłowe i znajduje potwierdzenie w przytoczonych niżej przepisach prawa.

Znowelizowane przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), które na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) weszły w życie od dnia 01.01.2007 roku, wprowadziły zmianę definicji działalności gospodarczej. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 5a pkt 6 ustawy pojęcie działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegają na poszukiwaniu, rozpoznawaniu w wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegają na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy.
Z kolei art. 5b ust. 1 tej ustawy zawiera wyłączenia, czyli warunki, przy zaistnieniu których danej działalności nie uznaje się za działalność gospodarczą. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Tak więc, by można było mówić o nieuznaniu wykonywanych czynności za pozarolniczą działalność gospodarczą, wymienione wyżej przesłanki muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że w przypadku nie spełnienia choćby jednego warunku, czynności uznane będą za wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wykonuje Pani pracę pod kierownictwem, w miejscu i czasie dokładnie określonym przez zlecającego i nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych. Nie są to jednak przesłanki wystarczające do wykluczenia istnienia działalności gospodarczej. Łącznie z nimi konieczne jest wystąpienie jeszcze trzeciego warunku. Tymczasem treść wniosku wskazuje, że ponosi Pani ryzyko gospodarcze w związku z prowadzoną działalnością.
Ryzyko gospodarcze związane z działalnością gospodarczą to np. ryzyko inwestycyjne, czyli prawdopodobieństwo nieuzyskania przewidywanych (względnie oczekiwanych) wyników ekonomiczno-finansowych związanych z tą działalnością lub też podejmowanym przedsięwzięciem. Zawierając umowę agencji sprzedaży zobowiązała się Pani do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie, lecz nie ma Pani gwarancji uzyskania oczekiwanej kwoty prowizji. Udzieliła Pani zabezpieczenia w postaci weksla z tytułu powierzenia jej towarów do sprzedaży. Odpowiada Pani za wszelkie niedobory i nadwyżki gotówki i towarów, a w przypadku nie wywiązania się z warunków umowy, jest Pani zobowiązana do zapłaty odszkodowania na rzecz zleceniodawcy, a także przewidzianych w umowie kar.
Powyższe okoliczności wskazują więc, że prowadzi Pani działalność na własne ryzyko, a zatem wykonywane przez Panią czynności mieszczą się w definicji pozarolniczej działalności gospodarczej przewidzianej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj