Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-22/07/JG
z 22 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-22/07/JG
Data
2007.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
wycofanie oszczędności
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Istota interpretacji
Czy środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej mogą zostać wydatkowane niezgodnie z celami określonymi w umowie o kredyt kontraktowy, bez konieczności dokonania zwrotu odliczonego przez ojca wnioskodawcy podatku ?Czy środki zgromadzone od dnia cesji mogą zostać wydatkowane niezgodnie z celami określonymi w umowie o kredyt kontraktowy ?



Wniosek ORD-IN 842 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K. przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2007r. (data wpływu do tut. Biura 26 lipca 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wydatkowania środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej niezgodnie z celami wskazanymi w umowie kontraktowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2007r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wydatkowania środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej niezgodnie z celami wskazanymi w umowie kontraktowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Ojciec wnioskodawcy w dniu 13.01.1998r. zawarł umowę o kredyt kontraktowy z bankiem PEKAO SA prowadzącym kasę mieszkaniową, w ramach której dokonywał odliczeń od podatku na zasadzie art. 27a ustawy dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 26.11.2005r. ojciec wnioskodawcy dokonał cesji prawa do środków zgromadzonych na rachunku w kasie mieszkaniowej na rzecz wnioskodawcy tj. syna. Wnioskodawca nie dokonywał odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. W dniu 30.06.2007r. zakończył się termin umowy o kredyt kontraktowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej mogą zostać wydatkowane niezgodnie z celami określonymi w umowie o kredyt kontraktowy, bez konieczności dokonania zwrotu odliczonego przez ojca wnioskodawcy podatku ...Czy środki zgromadzone od dnia cesji mogą zostać wydatkowane niezgodnie z celami określonymi w umowie o kredyt kontraktowy ...

Zdaniem wnioskodawcy: Obecny stan prawny nie pozwala na dokonanie odliczeń od podatku dochodowego na zasadzie uchylonego art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecny stan prawny jak również stan prawny z chwili nabycia uprawnienia nie nakładał na wnioskodawcę obowiązku zwrotu odliczonego przez ojca podatku dochodowego. Uprawnienie do odliczenia wygasło z chwilą gdy została dokonana cesja w 2005r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Na podstawie cytowanych wyżej przepisów przejściowych prawa nabyte przysługują podatnikowi, który kontynuuje oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, a nie osobie na którą scedowano prawo do rachunku. Cesja na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych nie spowoduje przeniesienia uprawnień do korzystania z ulgi podatkowej. Jednakże dziecko, które prawa do rachunku w kasie mieszkaniowej "przejęło" po rodzicach w wyniku dokonanej cesji, ma obowiązek zwrotu ulgi podatkowej z której skorzystali rodzice, w sytuacji gdy kwoty zgromadzone na rachunku w kasie nie zostały wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania lub zostały wycofane przed upływem okresu systematycznego oszczędzania.

Wprawdzie przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. utracił moc z dniem 1 stycznia 2002r., jednak na podstawie art. 6 ustawy zmieniającej z dnia 21 listopada 2001r. ma on w dalszym ciągu zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r. Treść tego przepisu w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. wskazuje, że warunkiem zachowania ulgi jest wydatkowanie wycofanej z kasy mieszkaniowej kwoty oszczędności na cele, z którymi związane było systematyczne oszczędzanie w zakreślonych tym przepisem ramach czasowych, tzn. w tym samym roku podatkowym, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności.

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000r. Nr 98 poz.1070 ze zm.) celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe, a mianowicie na:

  • nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  • remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  • spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  • nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Reasumując: przeniesienie prawa do rachunku oszczędnościowo – kredytowego prowadzonego przez kasę mieszkaniową na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych nie powoduje konieczności zwrotu wykorzystanej przez podatnika ulgi z tytułu wpłat na ww. rachunek. Jednakże obowiązek zwrotu ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej ciąży na dziecku, które „przejęło” prawa do rachunku oszczędnościowo – kredytowego po rodzicach w wyniku dokonanej cesji, w sytuacji gdy dziecko nie wydatkuje kwot zgromadzonych na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, określonymi w art. 8 ww. ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca w wyniku dokonanej cesji przejął prawa i obowiązki wynikające z posiadania rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej wobec czego zobowiązany jest przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki, zgromadzone na tym rachunku zarówno przed cesją, jak i po cesji na co najmniej jeden z wymienionych w art. 8 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego celów systematycznego oszczędzania. Przy czym bez znaczenia pozostaje cel określony w umowie o kredyt kontraktowy, ważne jest aby wycofane oszczędności wydatkować na cel tożsamy z celami systematycznego oszczędzania. W sytuacji jednak kiedy wnioskodawca środki wycofane z rachunku oszczędnościo-kredytowego przeznaczy niezgodnie z celami systematycznego oszczędzania zobowiązany będzie doliczyć w swoim zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło wycofanie środków z kasy mieszkaniowej, kwoty faktycznie odliczone przez ojca z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52§ 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj