Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/81/PDI/415-13/07
z 25 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/81/PDI/415-13/07
Data
2007.07.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
przeliczanie
transport
waluta


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje przychód z prowadzonej działalności i z jakim dniem należy przeliczyć przychód w walucie obcej ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. D.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 15.05.2007 r. przez Pana Krzysztofa Z. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W dniu 15.05.2007 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu międzynarodowego. W działalności gospodarczej korzysta z opodatkowania na zasadach ogólnych i jest podatnikiem VAT. We wniosku podatnik informuje, że na zleceniu spedycyjnym otrzymanym od spedytora pokazana jest trasa, miejsce i termin rozładunku. Podatnik wystawia fakturę po wykonaniu usługi, czyli po dokonaniu rozładunku towaru.

Podatnik pyta, kiedy w wyżej opisanej sytuacji powstaje przychód z działalności gospodarczej oraz z jakim dniem należy przeliczać przychód w walucie obcej.

Zdaniem podatnika mając na uwadze zapis art. 14 ust. 1 pkt 1a i pkt 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych dzień wystawienia faktury za wykonaną usługę (tj. dzień rozładunku towaru) jest dniem uzyskania przychodu przez podatnika, a przychody w walutach obcych należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W wyniku analizy informacji zawartych we wniosku oraz jego uzupełnieniu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ściśle określają moment powstania przychodu dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Podstawowe zasady ustalania przychodu reguluje art. 14 ust. 1c w/w ustawy. Powołany przepis, za datę powstania przychodu uznaje dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

W przypadku świadczenia usług zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Natomiast usługę należy uznać za wykonaną, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi.

Nadmienić należy, że w sytuacji gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku - art. 14 ust. 1e powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dniem zakończenia usługi jest dzień rozładunku towaru. Jednocześnie w dniu tym wystawiana jest faktura za wykonanie tej usługi. Oznacza to, że dniem powstania przychodu z tytułu wykonanej usługi transportowej będzie dzień wystawienia faktury.

Odrębnym zagadnieniem jest przeliczenie na złote przychodów uzyskanych w walutach obcych.

Powyższy problem reguluje przepis art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika,że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj