Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415/308/06
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415/308/06
Data
2007.01.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
różnice kursowe
sprzedaż
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
waluta obca


Pytanie podatnika
czy w sytuacji gdy faktury są wystawiane w PLN i zapłata wpływa na konto w PLN nalezy rozliczać różnice kursowe?
Tożsamy z
131576


Fabryka xx prowadzi sprzedaż swoich wyrobów do krajów Unii Europejskiej. Faktury wystawiane są w PLN, zapłata na konto wpływa także w PLN. Przykładowo faktura została wystawiona 15 września 2006r. na kwotę 21.000zł. a zapłata wypłynęła 05 października 2006r. także w kwocie 21.000zł. Podatnicy mają wątpliwości, czy w takiej sytuacji należy rozliczać różnice kursowe. Wnioskodawcy zajęli stanowisko, iż różnice kursowe nie występują. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

W świetle art. 14 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)- w brzmieniu obowiązującym w 2006r.- przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez NBP. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. Dodatkowo w art. 14 ust. 1b wyżej powołanej ustawy ustawodawca uregulował, że przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych związanych z działalnością gospodarczą ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Z powyższych przepisów wynika, iż różnice kursowe powstają z chwilą dokonania zapłaty należności wyrażonych w walutach obcych- gdy wartość danej waluty obcej wyrażona w złotych w dacie zaistnienia zdarzenia gospodarczego jest inna niż wartość tej waluty w dacie faktycznego uregulowania należności. Przychody z tytułu różnic kursowych mogą powstać również od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych zgromadzonych na rachunku dewizowym, w związku z odprzedażą waluty obcej bankowi- podjęcie z rachunku bankowego tych środków i przeliczenie ich na złote polskie w dniu wypłaty powoduje powstanie różnic kursowych. Różnice kursowe korygują tj. odpowiednio podwyższają lub obniżają wcześniej zarachowane przychody. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż firma sprzedając swoje wyroby prowadzi rozliczenia w PLN, a nie w walutach obcych. W związku z powyższym, w tym stanie faktycznym różnice kursowe nie powstają, a zatem zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy dotyczące ustalania przychodów z tytułu różnic kursowych nie mają zastosowania. Tutejszy organ informuje, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj