Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
OM.436-4/2006
z 29 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OM.436-4/2006
Data
2007.01.29



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
biuro maklerskie
pośrednictwo
sprzedaż akcji
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy umowy sprzedaży akcji dokonane za pośrednictwem biura maklerskiego polegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r nr 8 poz.60ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i art. 9 pkt 9 ustawy z dnia 9.09.2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2005r nr 41 poz. 399 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.12.2006r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie opodatkowania transakcji zakupu akcji za pośrednictwem domów maklerskich postanawia uznać przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 08.12.2006r zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od zakupu akcji. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca poinformował, że planuje dokonać zakupu akcji spółki, które nie jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Akcje spółki są imienne i są zdeponowane w Domu Maklerskim. Według stanowiska wnioskodawcy nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zawieranych umów

W powyższym zakresie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Uwzględniając wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę informuje, że stanowisko tutejszego organu podatkowego w sprawie zapytania dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych jest następujące:

Z treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy sprzedaży. Z kolei art. 9 ustawy zawiera wyjątki od ogólnej zasady opodatkowania, wymieniając przedmiotowe zwolnienia od opodatkowania tj. czynności, od których podatek nie jest należny. Punkt 9 tego artykułu wymienia jako czynność zwolnioną z opodatkowania sprzedaż papierów wartościowych domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską oraz sprzedaż papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską.

W brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007: Sprzedaż maklerskich instrumentów finansowych firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem, oraz sprzedaż tych instrumentów dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego - w rozumieniu przepisów ustawy z 29.07.2005r o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. nr 183 poz. 1538 ze zm.)

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji pojęcia „pośrednictwo”, w związku z tym zasadne jest posłużenie się definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego - PWN Warszawa - 1979. Pośrednictwo jest tu zdefiniowane jako działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron. Usługa pośrednictwa nie jest unormowana w systemie umów polskiego prawa zobowiązaniowego, stąd jako umowa nienazwana podlega, zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego przepisom o zleceniu. Art. 734 Kodeksu cywilnego stanowi, że przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że zakres obowiązków biura maklerskiego ogranicza się do wykonania technicznych czynności związanych z obsługą rachunków inwestycyjnych stron umowy (przyjęcie do realizacji zawartej przez te strony umowy i dokonania zmian na rachunkach inwestycyjnych), za które pobiera ustalone opłaty i prowizje. Nie wynika jednak, że biuro maklerskie poprzez swoje działanie doprowadziło do zawarcia umowy sprzedaży, co stanowi istotę usługi pośrednictwa.

W tym stanie faktycznym uznaje się, że zawarcie umowy sprzedaży akcji nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i umowa taka podlega opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj