Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krotoszynie
NP/443-01/07/RS
z 8 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/443-01/07/RS
Data
2007.05.08



Autor
Urząd Skarbowy w Krotoszynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy kwota zawarta w karcie elektronicznej (karta premiowa otrzymana w związku z dokonywaniem zakupów u kontrahenta) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie ocenia, że stanowisko zajęte we wniosku z dnia 14 lutego 2007r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14 lutego 2007r. Strona złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie:

Czy kwota zawarta w karcie elektronicznej (karta premiowa otrzymana w związku z dokonywaniem zakupów u kontrahenta) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona prowadzi działalność handlową opodatkowaną na zasadach ogólnych i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z prowadzoną działalnością Strona otrzymała nagrodę w postaci elektronicznej karty premiowej o wartości 7.231,-zł co stanowi 2,5% od kwoty dotychczasowych zakupów.

Zdaniem Strony powyższa kwota przyznana na karcie do dalszego wykorzystania nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na to, iż jest to przekazanie pieniędzy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie stwierdza, iż w wyżej wymienionym przypadku otrzymanie premii pieniężnej, której wysokość uzależniona jest od wysokości obrotu realizowanego w danym okresie, pozostaje bez wpływu na cenę towaru lub usługi. Tego rodzaju premia pieniężna nie jest wymieniona w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przepis ten stanowi bowiem, iż „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:1/ odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2/ eksport towarów;3/ import towarów;4/ wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5/ wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.”

Mając powyższy przepis na uwadze, pieniądz nie jest towarem, stąd otrzymanie premii pieniężnej nie podlega przepisom dotyczącym podatku od towarów i usług. Wiąże się to z faktem, iż premii pieniężnej nie można uznać za towar w rozumieniu art. 7 ustawy VAT. W konsekwencji wypłacanie premii nie stanowi dostawy towarów opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W przeciwnym razie prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania tych samych czynności: raz - jako dostawy - u sprzedawcy z tytułu dokonanych sprzedaży, drugi raz u kupującego – jako usługi – z tytułu dokonanych zakupów w ramach tych sprzedaży, z uwagi na ich wielkość.

Należy stwierdzić, że osiągnięcie przez nabywcę towarów określonej umownie wielkości obrotów (zakupów) z danym sprzedawcą nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem wypłacana temuż nabywcy towarów przez sprzedawcę premia za uzyskanie tegoż pułapu obrotów nie stanowi odpłatności (wynagrodzenia) za świadczenie usługi. Tym samym wypłacenie tego rodzaju premii jest obojętne dla podatku VAT podlega natomiast u nabywcy towarów zaliczeniem do przychodów w podatku dochodowym.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj