Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-188/06/MAS
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-188/06/MAS
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
cesja
dotacja
podstawa opodatkowania
prawa autorskie
projekt
przeniesienie prawa własności
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług kwot otrzymanych z tytułu umowy dotyczącej dokonania dotacji na wykonanie usług związanych z projektem badawczym.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.10.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 06.10.2006 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług kwot otrzymanych z tytułu umowy dotyczącej „dokonania dotacji na wykonanie usług związanych z projektem badawczym”.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona zawarła z instytucją pozarządową G. (G.) mającą siedzibę w Indiach, umowę, w której G. zobowiązała się „do dokonania dotacji na wykonanie usług związanych z projektem badawczym pt. Wpływ Polityki Krajów Bogatych na Ubóstwo: Perspektywy Krajów Rozwijających Się”. Powyższą dotację Instytut otrzymał w lipcu 2006 r. W umowie G. zastrzegła, że pieniądze mają służyć finansowaniu oryginalnej pracy twórczej oraz zobowiązała Instytut do złożenia raportu końcowego i zaprezentowania go na konferencji w Pekinie. Umowa zawiera klauzulę, iż „wszystkie materiały wytworzone lub pozyskane w ramach tego kontraktu – pisemne, graficzne, na taśmach magnetycznych i inne – będą własnością G., chyba, że zostanie wydana pisemna zgoda na inne ich zagospodarowanie i G. zachowuje wyłączne prawo do publikacji i rozpowszechniania we wszystkich językach raportów powstałych na bazie tych materiałów”.

Powyższe czynności Instytut klasyfikuje jako przeniesienie lub cesja praw autorskich i stoi na stanowisku, iż miejscem świadczenia tych usług są Indie, w związku z czym obrót związany z ww. umową nie podlega polskim przepisom podatkowym VAT.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dla uznania, iż dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem konieczne jest ustalenie miejsca świadczenia usługi. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania. Wyjątki od tej reguły zostały zawarte w przepisach art.27 ust. 2-6 oraz art. 28 ww. ustawy. Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 1, w związku z ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku, gdy usługi: sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce , gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Mając na uwadze przytoczone przepisy prawa oraz w oparciu o dokonaną przez Stronę klasyfikację czynności, Naczelnik Urzędu stwierdza, że wykonywana przez Instytut na rzecz mającego siedzibę w Indiach, usługa przeniesienia lub cesji praw autorskich, nie podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.Jednocześnie tutejszy organ podatkowy podkreśla, iż nie jest uprawniony ani obowiązany w ramach interpretacji prawa podatkowego udzielanej w trybie art. 14a i nast. ww. ustawy Ordynacja podatkowa do dokonywania oceny lub badania poprawności zaklasyfikowania wskazanych czynności w rozpatrywanym stanie faktycznym uznanych jako prawo autorskie. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. /Dz.Urz. GUS nr 1, poz. 11/ w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych nadal obowiązuje zasada, iż zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, a w przypadkach występujących wątpliwości zwraca się do służb statystyki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj