Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-148/2006/LŚ
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-148/2006/LŚ
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Właściwość miejscowa

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dzierżawa
garaż
podatek naliczony
podatek od nieruchomości
spółdzielnie


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie czy stanowisko Spółdzielni w sprawie naliczania podatku VAT w przypadku podatku od nieruchomości dotyczącego garaży jest słuszne. Spółdzielnia posiada garaże zabudowane przez członków Spółdzielni na terenie Spółdzielni. Spółdzielnia odprowadza od garaży podatek od nieruchomości. Wnioskodawca obciąża następnie dzierżawiących garaże podatkiem od nieruchomości w wysokości obowiązującej w danym roku (w skład opłaty za dzierżawę wchodzi podatek od nieruchomości i od tej opłaty naliczany jest podatek VAT w wysokości 22%. Dzierżawcy garaży chcą, aby w przyszłości wydzielić z opłaty dzierżawnej podatek od nieruchomości i naliczać VAT od opłaty dzierżawnej natomiast od wydzielonego podatku od nieruchomości nie naliczać podatku VAT. Według Spółdzielni, podatek od nieruchomości jest składnikiem opłaty za garaż i od niej powinno się naliczać podatek VAT.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości, ciążące na Wnioskodawcy jako na właścicielu (posiadaczu samoistnym) nieruchomości, nie może być w drodze umowy o charakterze cywilnoprawnym przeniesione na osobę wydzierżawiającego. Do uiszczenia podatku od nieruchomości zobowiązana jest na mocy art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006r. Nr 121 poz. 844 ze zm.) tylko i wyłącznie Spółdzielnia Mieszkaniowa. Zatem wydzielenie podatku od nieruchomości, uwzględnianie go na fakturze VAT i w takiej formie obciążanie nim osób nie będących podatnikami tego podatku jest niepoprawne. Prawidłowym byłoby uwzględnienie wartości podatku od nieruchomości w kwocie czynszu lub jego wyodrębnienie z zastrzeżeniem, iż jest to równowartość lub zwrot kosztów podatku od nieruchomości.

Niezależnie jednak od powyższego, podmioty w ramach swobody umów mogą kształtować swoje stosunki cywilnoprawne. Toteż w umowie dotyczącej dzierżawy nieruchomości mogą zostać zawarte postanowienia dotyczące zwrotu należności, będącej równowartością kwoty podatku od nieruchomości. Jednak w takiej sytuacji kwota ta będzie stanowiła element wynagrodzenia za świadczoną usługę dzierżawy nieruchomości i jako taka będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bowiem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Natomiast obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 września 1997r., sygn. akt SA/Sz 1210/96 stwierdził m.in., że „w przypadku, gdy wynajmujący obciąża najemcę również należnością stanowiącą równowartość podatku od nieruchomości, to kwota ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ stanowi część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi”. Ponadto NSA w wyroku z dnia 17 kwietnia 1998r., sygn. akt I SA/Gd 349/96 orzekł, iż „niepobieranie podatku VAT od kwot stanowiących równowartość podatku od nieruchomości (...) jako składnika czynszu jest niezgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym”. Powyższe orzeczenia, potwierdzające obowiązek opodatkowania równowartości podatku od nieruchomości, choć odnoszą się do stanu prawnego sprzed wejścia w życie ustawy o VAT w obecnym brzmieniu, są aktualne w obowiązującym stanie prawnym.

W konkluzji należy stwierdzić, iż równowartość kwoty podatku od nieruchomości uwzględniona jako składnik czynszu lub innych kosztów ponoszonych z tytułu dzierżawy garaży, będzie stanowił część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi dzierżawy, wchodzącej do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj