Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-02/2007/LŚ
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-02/2007/LŚ
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dzierżawa
grunty
podatek od nieruchomości
składanie deklaracji
spółdzielnie mieszkaniowe
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Spółka jest dzierżawcą gruntu, którego właścicielem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa. Umowa dzierżawy została zawarta w 1995 roku na okres 25 lat. W latach 2001 – 2006 podatnik składał deklarację i opłacał podatek od nieruchomości. W wyniku przeprowadzonej kontroli we wrześniu przez Urząd Miasta, stwierdzono że podatek od nieruchomości powinien opłacać właściciel gruntu czyli Spółdzielnia, a nie wnioskodawca będący dzierżawcą gruntu. Wobec powyższego Spółdzielnia Mieszkaniowa wystawiła fakturę, na której oprócz kwoty za dzierżawę terenu znalazła się kwota dotycząca eksploatacji i podatku od nieruchomości, obciążona 22% podatkiem VAT. W umowie dzierżawy zawartej między wnioskodawcą a Spółdzielnią widnieje zapis dotyczący obowiązku ponoszenia przez dzierżawcę ponoszenia kosztów eksploatacji w tym także obciążenia publiczno i cywilnoprawne. W świetle powyższego wnioskodawca pyta, czy przy tak skonstruowanej umowie prawidłowym jest naliczenie przez Spółdzielnię podatku VAT od podatku od nieruchomości za okres 2001 – 2006r. Spółka stoi na stanowisku, że stanowisko Spółdzielni jest błędne i nie należy doliczać podatku VAT w przypadku w/w opłat.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości, ciążące w przedmiotowej sprawie na Spółdzielni Mieszkaniowej jako na właścicielu nieruchomości, nie może być w drodze umowy o charakterze cywilnoprawnym przeniesione na osobę wydzierżawiającego. Do uiszczenia podatku od nieruchomości zobowiązana jest na mocy art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006r. Nr 121 poz. 844 ze zm.) tylko i wyłącznie Spółdzielnia Mieszkaniowa. Zatem wnioskodawca nigdy nie miał statusu podatnika podatku od nieruchomości, mimo że w takim przeświadczeniu mógł działać.

Niezależnie jednak od powyższego, podmioty w ramach swobody umów mogą kształtować swoje stosunki cywilnoprawne. Toteż w umowie dotyczącej dzierżawy nieruchomości mogą zostać zawarte postanowienia dotyczące zwrotu należności, będącej równowartością kwoty podatku od nieruchomości. Jednak w takiej sytuacji kwota ta będzie stanowiła element wynagrodzenia za świadczoną usługę dzierżawy nieruchomości i jako taka będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bowiem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Natomiast obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 września 1997r., sygn. akt SA/Sz 1210/96 stwierdził m.in., że „w przypadku, gdy wynajmujący obciąża najemcę również należnością stanowiącą równowartość podatku od nieruchomości, to kwota ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ stanowi część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi”. Ponadto NSA w wyroku z dnia 17 kwietnia 1998r., sygn. akt I SA/Gd 349/96 orzekł, iż „niepobieranie podatku VAT od kwot stanowiących równowartość podatku od nieruchomości (...) jako składnika czynszu jest niezgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym”. Powyższe orzeczenia, potwierdzające obowiązek opodatkowania równowartości podatku od nieruchomości, choć odnoszą się do stanu prawnego sprzed wejścia w życie ustawy o VAT w obecnym brzmieniu, są aktualne w obowiązującym stanie prawnym.

W analizowanej sprawie, wnioskodawca, w zawartej umowie z dzierżawcą nieruchomości zobowiązał się do ponoszenia kosztów podatków lokalnych. Jak wyjaśniono dzierżawca nie jest i nie może być podatnikiem podatku od nieruchomości. Podatnikiem jest jedynie Spółdzielnia Mieszkaniowa, która jednak ma prawo zgodnie ze swobodą umów cywilnoprawnych do obciążenia równowartością podatku od nieruchomości dzierżawcę. W istocie koszt ten ponoszony przez dzierżawcę nie stanowi podatku od nieruchomości a jedynie jest elementem wynagrodzenia z tytułu usługi dzierżawy nieruchomości, która jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.

W świetle powyższego faktura VAT, załączona do wniosku, uwzględniająca zwrot kosztów związanych z uiszczeniem podatku od nieruchomości przez właściciela nieruchomości, co do zasady powinna być wystawiona. Zdaniem tut. Organu na fakturze takiej należałoby jednak sprecyzować, iż chodzi o zwrot kosztów z tytułów uiszczonych podatków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj