Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-151/2006/LŚ
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-151/2006/LŚ
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
eksport towarów
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
przedpłaty
zabezpieczenie majątkowe
zaliczka


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwrócił się o dokonanie interpretacji przepisu art. 19 ust. 12 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, dotyczacego powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów w przypadku otrzymania co najmniej 50% ceny w formie zaliczki. Wątpliwości podatnika dotyczą tego, czy w/w przepis należy stosować w przypadku, gdy poza otrzymaniem 50% przedpłaty lub większej ma jednocześnie miejsce sytuacja opisana tylko w jednym z punktów, albo w pkt 1 albo w pkt 2, czy tez konieczne jest spełnienie obu tych punktów, aby powstał obowiązek podatkowy. Zdaniem podatnika przesłanki zawarte w w/w przepisie należy stosować łącznie, to znaczy w wypadku spełnienia wszystkich warunków w nim opisanych czyli otrzymania co najmniej 50% ceny w formie zaliczki, wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności oraz przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.


Udzielając poniższej interpretacji przepisów, Naczelnik tut. Urzędu pragnie zauważyć, iż wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem dotyczącym przepisu prawa, którego brzmienie nie obowiązuje w obecnym stanie prawnym. Bowiem tekst, pierwotny art. 19, który obowiązywał od dnia 01.05.2004r., stanowił, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zgodnie z ust. 11 jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Natomiast ust. 12 omawianego artykułu w ówczesnym brzmieniu określał, że przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50 % ceny oraz gdy: 1) wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności; 2) eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.

Zatem w świetle ówczesnego stanu prawnego interpretacja wnioskodawcy przepisu art. 19 ust. 12 jest prawidłowa, bowiem powstanie obowiązku podatkowego jest uzależnione od łącznego spełnienia w/w przesłanek.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż na podstawie art. 1 pkt 7 lit. b ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 90 poz. 756), omawiany art. 19 ust. 12 ustawy o VAT otrzymał nowe brzmienie: „przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności." Unormowanie to obowiązuje zgodnie z art. 9 w/w nowelizacji od dnia 1 czerwca 2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj