Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZP/443-9/07/EZ
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZP/443-9/07/EZ
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
działalność handlowa
obowiązek podatkowy
sprzedaż wysyłkowa
usługi naprawy


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie zapłaty w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej za zaliczeniem pocztowym jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty w przypadku dostawy dokonanej za pobraniem przez firmę kurierską, co skutkuje takim samym momentem powstania obowiązku podatkowego?Czy obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty przez firmę kurierską na konto i jest równoznaczne z zapisem art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT – wysyłka za zaliczeniem pocztowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 22 stycznia 2007 r. /data wpływu do US 26.01.2007 r. / za n i e p r a w i d ł o w e.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność handlowo-usługową w zakresie konserwacji i naprawy maszyn biurowych współpracując głównie za stałymi firmami stosując formę płatności – przelew lub gotówka. Zdarza sie jednak, że dostawy towarów dokonuje Pan za pośrednictwem firmy kurierskiej , zlecając im jednocześnie pobranie należności za dostarczony towar. W większości przypadków wystawiona faktura i płatność za nią idąca są w tym samym miesiącu. Jednak bywa tak, że za fakturę wystawioną pod koniec miesiąca, przelew z x dostaje Pan na początku następnego miesiąca

W związku z w/w stanem faktycznym wystąpił Pan z zapytaniem:Czy otrzymanie zapłaty w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej za zaliczeniem pocztowym jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty w przypadku dostawy dokonanej za pobraniem przez firmę kurierską, co skutkuje takim samym momentem powstania obowiązku podatkowego?Czy obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty przez firmę kurierską na konto i jest równoznaczne z zapisem art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT – wysyłka za zaliczeniem pocztowym

Strona stoi na stanowisku, iż pobranie przez kuriera nie jest równoznaczne z dostawa „za zaliczeniem pocztowym”, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru i wystawienia faktury VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje

Art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty – w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej za zaliczeniem pocztowym. Fakturę należy w tym przypadku wystawić odbiorcy na zasadach ogólnych – z dniem wysyłki nie później niż 7 dnia, od dnia jej dokonania, lecz obowiązek podatkowy wiąże się nie z faktem jej wystawienia, lecz z momentem otrzymania zapłaty.

Tak więc należy uznać, iż otrzymanie zapłaty w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej za zaliczeniem pocztowym jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty w przypadku dostawy za pobraniem przez firmę kurierską. Moment powstania obowiązku podatkowego w obydwu przypadkach jest tożsamy.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w w/w przypadkach obowiązek podatkowy powstaje według zasady określonej w art, 19 ust. 13 pkt 6 w/w ustawy. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj