Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZP/443/21/EZ/07
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZP/443/21/EZ/07
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
marża
przedmioty kolekcjonerskie


Pytanie podatnika
1.Czy dla marży od sprzedawanych banknotów kolekcjonerskich jest zastosowana właściwa stawka podatku VAT tj. 7%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku złożonym dnia 01.03.2007 r. / data wpływu do US 07.03.2007 r./ za n i e p r a w i d ł o w e.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą, która w ostatnim czasie została rozszerzona o sprzedaż banknotów kolekcjonerskich. Banknoty są kupowane od osób prywatnych na podstawie umowy kupna-sprzedaży .Opodatkowana podatkiem VAT jest tylko marża

W związku powyższym stanem faktycznym sformułowała Pani pytanie:

1.Czy dla marży od sprzedawanych banknotów kolekcjonerskich jest zastosowana właściwa stawka podatku VAT tj. 7%?

Stoi Pani na stanowisku, iż wobec marży na sprzedawane banknoty (przedmioty kolekcjonerskie) powinna być stosowana stawka 7% na podstawie art. 41 oraz art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Jeśli podatnik wykonuje czynności polegające na dostawie przedmiotów kolekcjonerskich, do których zgodnie z treścią art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy zalicza się m.in. kolekcje i przedmioty kolekcjonerskie o wartości numizmatycznej (PCN 9705 00 00 0, CN 9705 00 00), może stosować szczególne procedury opodatkowania, określone w art. 120 ust. 4 ustawy, polegające na opodatkowaniu marży stanowiącej różnicę miedzy całkowitą kwotą którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Zasadę opodatkowania marży zgodnie z art. 120 ust. 10 stosuje się do dostawy przedmiotów kolekcjonerskich, które podatnik nabył od :1)osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej,2)podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art,. 113,3)podatników jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5,4)podatników podatku od wartości dodanej jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Z opisu stanu faktycznego zawartego w Pani wniosku wynika, iż banknoty nabywane są od osób prywatnych na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W myśl postanowień art. 120 ust. 4 w związku z art. 120 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy może Pani korzystać z procedury szczególnej opodatkowania marży.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art.122 i art.129 ust. 1.Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają zwolnienia, jak i obniżonej stawki podatku dla przedmiotów kolekcjonerskich, do których zaliczyć można banknoty zwykle nie używane jako prawny środek płatniczy. Zatem wskazać należy, iż sprzedaż tych banknotów podlegać będzie na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22%.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj