Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-223/175/JS/07
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-223/175/JS/07
Data
2007.05.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
towar handlowy


Pytanie podatnika
Czy fakt wprowadzenia tej nieruchomości w formie aportu do Pana firmy, będzie Pan mógł uznać za koszt i zarejestrować w księdze przychodów i rozchodów, co w czasie sprzedaży domów jednorodzinnych obniży Pana zysk?


W 1981r. nabył Pan, wraz z małżonką, działkę, Nabycie nastąpiło odpłatnie na współwłasność małżeńską. Po śmierci żony w dniu 09.04.2002r. stał się Pan, wraz z trzema synami, współwłaścicielem działki na podstawie postanowienia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku. Z działki tej synowie zamierzają zrezygnować notarialnie na Pana rzecz, w formie darowizny. Działkę zamierza Pan podzielić na mniejsze, wprowadzić do swojej jednoosobowej firmy i wybudować na nich domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej w celu sprzedaży.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.04.2007r., stwierdza, iż podatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów wydatek poniesiony na nabycie nieruchomości, która zostanie wykorzystana w prowadzonej przezeń działalności gospodarczej, jako towar handlowy. Wpis do księgi przychodów i rozchodów dokonywany jest w tym przypadku według ceny zakupu, nie zaś według aktualnej wartości rynkowej nieruchomości.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast w świetle art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów - wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodów, gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, bez względu na czas ich poniesienia. Należy także zaznaczyć, iż zgodnie z art. 22c pkt 1 powołanej wyżej ustawy amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Ponadto w myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Zgodnie zaś z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zawartymi w w/w rozporządzeniu kolumna 10 księgi jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.

W przedstawionym stanie faktycznym, w 1981r. wraz z żoną nabył Pan za własne środki finansowe nieruchomość. Po śmierci żony stał się Pan, wraz z synami, współwłaścicielem tej nieruchomości w drodze spadku. Synowie zamierzają dokonać na Pana rzecz darowizny przypadającej im części nieruchomości. Nieruchomość zamierza Pan podzielić na mniejsze działki, wprowadzić do swojej jednoosobowej firmy i wybudować na nich domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej w celu sprzedaży.

Z powyższego wynika, iż przedmiotowa nieruchomość stanie się dla Pana towarem handlowym, niezbędnym w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i posłuży dalszej odsprzedaży. Zatem w świetle cyt. wyżej przepisów wydatek poniesiony na nabycie tej nieruchomości winien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z chwilą wprowadzenia jej do majątku firmy. Zastrzec należy, iż kosztem uzyskania przychodów będzie w tym przypadku kwota odpowiadająca faktycznej cenie zakupu nieruchomości, wynikająca z aktu notarialnego, nie zaś aktualna wartość rynkowa tej nieruchomości. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są bowiem poniesione przez podatnika wydatki, a w przedstawionym stanie faktycznym poniesiony przez Pana wydatek odpowiada cenie zakupu przedmiotowej nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj