Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłodzku
PDI/415-1B/05/4/JJ/07
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-1B/05/4/JJ/07
Data
2007.02.27



Autor
Urząd Skarbowy w Kłodzku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
sprzedaż ruchomości


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować przychód ze sprzedaży wiaty zakupionej dla działalności gospodarczej lecz nie wykorzystywanej w tej działalności?


Z wniosku Podatniczki z dnia 22.01.2007 r. uzupełnionego 08.02.2007 r. i 15.02.2007 r. wynika, że 06.02.2006 r. zakupiła za kwotę 101.000 zł. w drodze przetargu, aktem notarialnym nieruchomość zabudowaną (jako obiekt używany) - wolnostojącą wiatę magazynową o konstrukcji stalowej z przeznaczeniem na działalność gospodarczą.
Nieruchomość ta nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej, nie jest środkiem trwałym i nie jest wpisana do ewidencji środków trwałych. Ponoszone wydatki miały charakter ulepszenia i modernizacji. Wiata ta została przyłączona do sieci elektroenergetycznej, wykonano przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Od dnia zakupu wydatki, które Podatniczka poniosła na ulepszenie, stanowiły mniej niż 30% jej wartości początkowej.
Wydatki te były ewidencjonowane w książce przychodów i rozchodów w kolumnie 16 jako zakupy inwestycyjne, lecz nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Nieruchomość została zakupiona zaciągniętym kredytem, z którego odsetki są ujmowane również w kol.16 księgi (wolna kolumna wydatków).
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym jest również płatnikiem podatku od towarów i usług VAT.
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie – sklep Sam „(......)” handel art. spożywczymi.
Wnioskodawczyni w piśmie z dnia 22.01.2007 r. uzupełnionym 08.02.2007 r. i 15.02.2007 r., zwróciła się do tut. organu z zapytaniem czy od sprzedaży ww. nieruchomości musi zapłacić podatek dochodowy i jak należy opodatkować przychód ze sprzedaży tej nieruchomości ?
Zdaniem Podatniczki przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości należy zapłacić podatek wg zasad na jakich jest opodatkowana przy działalności gospodarczej tj. podatkiem liniowym w wysokości19%.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie (przebudowę, rozbudowę, adaptację lub modernizację) środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Przepis natomiast art. 22a ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za środki trwałe uznaje się, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku, w dniu przyjęcia do używania m. in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 22g ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za cenę nabycia środka trwałego uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania(...).
Z powyższego wynika, że wszystkie koszty związane z przystosowaniem środka trwałego do użytku poniesione przed oddaniem do eksploatacji (również odsetki od kredytu zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania) - zwiększają wartość środka trwałego. Wydatki te będą ewentualnie zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej.
Jak wynika z treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:


a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 (od których podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a ich wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł), z wyłączeniem składników których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł.,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c: przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 16 stosuje sie odpowiednio.

Powyższe winne być ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Z istoty rozwiązań zawartych w ww. przepisach wynika, że aby kwoty uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości mogły być uznane za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, nieruchomość powinna być wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej, powinna być wprowadzona do ewidencji środków trwałych a także powinna być amortyzowana. Wówczas w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej na zasadach podatku liniowego, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości niemieszkalnej, wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiłby przychód z tej działalności, co wynika z treści art. 14 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie spełniła Pani warunków koniecznych do uznania zakupionej nieruchomości za nieruchomość niemieszkalną wykorzystywaną w prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego(...)
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów (...)

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie (....).

Stosownie do postanowień art. 28 ust. 1 i 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r. w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek zaś ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy.
Reasumując Podatniczka w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie zobowiązana zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy wg stawki 10%. Nieruchomość niemieszkalna nie była amortyzowana, nie była wykazana w ewidencji środków trwałych, nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, zatem mając na uwadze powyższe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawiony we wniosku z dnia 22.01.2007 r.. uzupełnionym 08.02.2007 r. i 15.02.2007 r. stan faktyczny, należy uznać, iż stanowisko Podatniczki (....) zawarte we wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj