Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/df1/415-11768/III/2007
z 1 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/df1/415-11768/III/2007
Data
2007.02.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
instrumenty finansowe
opcja
przychód z kapitału pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy przysporzenie majątkowe uzyskiwane w związku z realizacją przyznanych praw ( opcji ) powinno być zakwalifikowane jako przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60) oraz art. 17 ust. 1 pkt 10, art.30b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia .....11.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe:
w sprawie zakwalifikowania przysporzenia majątkowego uzyskanego w związku z realizacją przyznanych praw ( opcji ) jako przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

U Z A S A D N I E N I E

W dniu .....12.2006r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
Czy przysporzenie majątkowe uzyskiwane w związku z realizacją przyznanych praw ( opcji ) powinno być zakwalifikowane jako przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ...
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny: Jest Pani uczestnikiem motywacyjnego Planu Opcji na Akcje Spółki G... z siedzibą w Bostonie, USA , polegającego na przyznaniu wybranym pracownikom polskich spółek z grupy G..., prawa do dokonania w przyszłości zakupu akcji G..... Prawo do zakupu akcji umożliwia nabycie tych akcji po cenie rynkowej z dnia przyznania tego prawa i może być zrealizowane po upływie oznaczonego czasu (3 lata), nie później jednak niż po upływie 10 lat od dnia przyznania.
W związku z realizacją prawa, w zależności od sposobu tej realizacji, uczestnik Planu może uzyskać przysporzenie stanowiące różnicę pomiędzy wartością rynkową akcji a ceną realizacji prawa, przemnożoną przez liczbę akcji, w odniesieniu do których prawo jest realizowane. Należy nadmienić, iż co do zasady prawo to nie może być transferowane na osoby trzecie ( z wyjątkiem np. dziedziczenia).
Realizacja uprawnienia wynikającego z tego prawa ( zakup akcji G.....) może nastąpić między innymi w formie realizacji bezgotówkowej, dokonywanej za pośrednictwem biura maklerskiego i pozwalającej nabyć akcje bez konieczności fizycznej płatności ze strony kupującego. Taka realizacja opcji polega na jednoczesnym nabyciu i zbyciu akcji G..... Cena nabycia akcji ( określona w dniu przyznania prawa) oraz inne koszty pokryte zostaną z zysku osiągniętego w ramach transakcji, a zysk netto wynikający z transakcji zostaje przekazany na konto uprawnionego.
W związku z realizacją przyznanych praw w ramach Planu, po dokonaniu bezgotówkowej realizacji praw, uczestnik nie nabywa uprawnień właścicielskich w odniesieniu do akcji G......
Koszty funkcjonowania Planu są ponoszone przez G... i nie obciążają żadnej polskiej spółki z grupy G.....
Zgodnie z opisem Planu Opcyjnego wraz z aktualizacjami, uczestnictwo w Planie ma cel motywacyjny i ma wpływać na ściślejszą integrację osób uprawnionych ze spółkami z grupy G.....
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:
Pani zdaniem, przysporzenie majątkowe z tytułu realizacji przyznanaego prawa powinno być uznane za przychód z kapitałów pieniężnych.Taki wniosek wypływa z analizy następujących przepisów UPDOF:
stosownie do art. 10 UPDOF źródłami przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż: nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej a także prawo wieczystego użytkowania gruntów,
zgodnie z art.17 ust.1 pkt 6 lit.b UPDOF, będącego przepisem szczególnym w odniesieniu do art.10, przychodami z kapitałów pieniężnych są należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi ( dalej: UPOPW),zgodnie z art.3 UPOPW, papierami wartościowymi są:
1) akcje, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne, jak również inne papiery wartościowe wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
2) papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy są również zbywalne prawa majątkowe wynikające z papierów wartościowych, o których mowa w ust.1,
3) papierami wartościowymi są również inne niż wymienione w ust. 2 prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny papierów wartościowych wymienionych w ust. 1 i 2 ( prawa pochodne), a w szczególności kontrakty terminowe i opcje.
Wspomniany przepis wymienia prawa majątkowe, które ustawa uznaje za papiery wartościowe, przy czym są to również " inne prawa majątkow".
Wskazuje on również na warunek ich emisji na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.
W konsekwencji, akcje wyemitowane na podstawie przepisów prawa obcego są papierami wartościowymi , jak również są nimi prawa majątkowe, których cena bezpośrednio lub pośrednio zależy od ceny papierów wartościowych wymienionych w art.3 ust. 1 UPOPW. Wspomniana definicja obejmuje swoim zakresem również przyznaną mi opcję , czyli prawo do nabycia akcji G.... po cenie niższej niż rynkowa, które zostały przyznane zgodnie z Planem obowiązującym w spółkach G..... Wartość tego prawa (cena) zależy od ceny akcji wydanych na podstwie przepisów prawa obcego ( tj. ceny akcji G...).
Mając na uwadze powyższe, uzyskane prawa stanowią papier wartościowy, o którym mowa w art.3 ust.3 UPOPW. Do tego ostatniego przepisu odsyła art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. b UPDOF. W rezultacie, przychód uzyskany z realizacji tych praw ( opcji) należy zakwalifikować do źródła, jakim są kapitały pieniężne określone w art.17 UPDOF. Zgodnie natomiast z art.30b ust. 1 i 2 UPDOF, dochód taki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z 19% stawką podatkową.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy – zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.
Przez pochodne instrumenty finansowe rozumie się zgodnie z art. 5a ust. 13 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , instrumenty finansowe o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy instrumentami finansowymi są niebędące papierami wartościowymi :
a) tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,
b) instrumenty rynku pieniężnego,
c)finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych , swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,
d)opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych , opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie,
e)prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń (pochodne instrumenty towarowe),
f) inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państawa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie.
Tak więc w świetle powyższej definicji instrumentami finansowymi są między innymi opcje.
Do opodatkowania dochodów uzyskanych w 2006r. z tytułu realizacji opcji ma zastosowanie przepis art. 30b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .
Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj