Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-10/EC/07
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-10/EC/07
Data
2007.05.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
karta podatkowa
usługi kosmetyczne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości rozliczania działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 03 kwietnia 2007 r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w indywidualnej sprawie dotyczącej spełnienia przez Panią warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej stwierdza, iż stanowisko Pani jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N IE

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pismem z dnia 03 kwietnia 2007 r. wystąpiła Pani o interpretację przepisów podatkowych.

Wypełniając dyspozycje art. 14a § 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawiła Pani stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Wskazała, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług kosmetycznych polegających na wykonywaniu zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej, zachowawczej, natomiast małżonek – Y – od dnia 13 listopada 2006r.- prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług solarium i sprzedaży kosmetyków. Pani zapytanie dotyczy możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

W powołanym na wstępie piśmie wskazano, że zakresy działalności Pani i męża nie pokrywają się, w konsekwencji czego - Pani zdaniem - jest uprawniona do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej. Ustosunkowując się do wniesionego zapytania , w kontekście obowiązujących przepisów prawa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, stwierdza co następuje:

Stosownie do przepisu art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998r.o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144 , poz. 930 ze zm.) podatnicy prowadzący działalność , o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie .

Z zapytania wynika, że przedmiotem Pani działalności gospodarczej są usługi kosmetyczne tj. zabiegi kosmetyki upiększającej, zachowawczej i leczniczej. W zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON z dnia 19 czerwca 2006r. wydanym na Pani nazwisko jako rodzaj przeważającej działalności wskazano - fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne ( numer PKD 9302Z). Natomiast w zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON z dnia 13 listopada 2006r. wydanym dla spółki X, której jednym ze wspólników jest Pani małżonek jako rodzaj przeważającej wskazano działalność związaną z poprawą kondycji fizycznej, wpisaną pod numerem PKD 9304 Z.

Z powyższego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w innym zakresie niż działalność prowadzona przez Pani małżonka, co powoduje, że jest Pani uprawniona do skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej. Zatem Pani stanowisko przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pani, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie – stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu.W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj