Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIII/415-7/07
z 23 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIII/415-7/07
Data
2007.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
przychód z działalności wykonywanej osobiście
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Pytanie w zakresie stoowanie kosztów uzyskania przychodów na tle przedstawionego stanu faktycznego: Pytajacy jest artystą plastykiem (magistrem sztuki) konserwatorem zabytków i wykonuje konserwację obiektów zabytkowych na podstawie umów o dzieło, które zawiera z parafiami. Podatnik wskazuje, że przychody z tytułu realizacji tych dzieł artystycznych, są jego przychodami z praw autorskich, osiąganymi z działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z art. 13 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.). Przy realizacji tych umów Podatnik nie zatrudnia pracowników, ani innych artystów. Z tytułu korzystania przez podatnika z praw autorskich z tytułu realizacji tych dzieł przysługują wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie kwestii:
1. Czy opisany powyżej zakres realizacji dzieła i osiągane przez podatnika przychody z tego tytułu są dobrze rozumiane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym? Czy też powinny być potraktowane jako działalnośc gospodrcza?
2. Czy jeśli byłaby to działalność gospodarcza to czy mógłby podatnik stosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 50 % uzyskanego przychodu z tytułu praw autorskich?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.02.2007roku, który wpłynął do tut. Urzędu w dn. 27.02.2007 r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 26.02.2007 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 27.02.2007 roku Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowanie kosztów uzyskania przychodów na tle przedstawionego stanu faktycznego: Podatnik jest artystą plastykiem (magistrem sztuki) konserwatorem zabytków i wykonuje konserwację obiektów zabytkowych na podstawie umów o dzieło, które zawiera z parafiami.
Podatnik wskazuje, że przychody z tytułu realizacji tych dzieł artystycznych, są jego przychodami z praw autorskich, osiąganymi z działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z art. 13 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.). Przy realizacji tych umów Podatnik nie zatrudnia pracowników, ani innych artystów .
Podatnik wskazuje, że z tytułu korzystania przez niego z praw autorskich z tytułu realizacji tych dzieł przysługują mu koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie kwestii:
1. Czy opisany powyżej zakres realizacji dzieła i osiągane przez podatnika przychody z tego tytułu są dobrze rozumiane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym... Czy też powinny być potraktowane jako działalnośc gospodrcza ...
2. Czy jeśli byłaby to działalność gospodarcza to czy mógłby podatnik stosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 50 % uzyskanego przychodu z tytułu praw autorskich...
Zdaniem wnioskodawcy powyżej opisany zakres realizacji dzieła i osiągane przychody nie są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5b powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Postanawiając jak w sentencji postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego wziął pod uwagę co następuje:
ad.1) Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 ust. 1 wyróżnia m.in.następujace żródła przychodów:działalnośc wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2) pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 )
Przychody z tytułu osobistego wykonywania usług skatalogowane zostały w art. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizcznych. Wśród nich znajdują się m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.
Działalność artystyczna wykonywana osobiście rozumiana jest jako dokonywana bezpośrednio przez twórcę prac konserwatorskich, będącego autorem projektu tych prac .
Ponadto wykonanie dzieła następuje na zamówienie parafii, a umowa powinna zawierać uregulowania świadczące, że działalność ta jest to działalność artystyczna wykonywana osobiście.
Artykuł 13 pkt. 2 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera zastrzeżenia tak, jak pkt 8: "z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej". Gdyby intencją ustawodawcy było włączenie przychodów z działalności wykonywanej osobiście do równoczesnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej , w przypadku gdy zakres tych prac się pokrywa, dałby temu wyraz, tak jak to uczynił w przypadku art. 13 pkt 8.
Oznacza to, że przychody z działalności wykonywanej osobiście określone w art. 13 pkt. 2 mogą być kwalifikowane przez podatnika jako przychody z tego właśnie źródła i nie podlegają zaliczeniu do przychodów z pozarolniczej działalnosci gospodarczej. Płatnikiem podatku powinna być w tym przypadku parafia.
ad.2 ) Zgodnie z zapisem art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością
W przedstwionym stanie faktycznym Podatnik wskazuje, że powyższe warunki wymienione w art.5 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spełnia.
Z ewidencji tut.organu wynika, iż Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Również w złożonym wniosku Podatnik nie wskazał, że zamierza rozpocząć taką działalność.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy jeśli prowadziłby działalnośc gospodarczą to czy mógłby nadal stosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, wysokości 50 % z tytułu praw autorskich...
Z art. 22 ust. 12 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wynika, iż stosowanie 50 %-towych kosztów uzyskania przychodów, przewidzianych w art. 22 ust. 9 pkt. 3 powyższej ustawy, nie jest dopuszczalne w stosunku do przychodów, uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawodawca nie wprowadza w tym zakresie żadnych wyłączeń.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj