Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP/446-18/07
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/446-18/07
Data
2007.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
czynsz
dzierżawa
łowiectwo
opodatkowanie
powiat


Pytanie podatnika
Czy należność czynszowa za dzierżawę obwodów łowieckich polnych stanowi wartość brutto zawierającą podatek od towarów i usług, czy też wartość netto, którą należy powiększyć o podatek od towarów i usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 i art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.04.2007 r. znak RSR.6121/3/07) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej kwestii podstawy opodatkowania podatkiem VAT należności czynszowych za dzierżawę obwodów łowieckich stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko, wg którego należność czynszowa za dzierżawę obwodów łowieckich jest kwotą brutto zawierającą podatek VAT - jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.04.2007 r. Powiat zwrócił się z zapytaniem czy należność czynszowa za dzierżawę obwodów łowieckich polnych stanowi wartość brutto zawierającą podatek VAT, czy też wartość netto, którą należy powiększyć o podatek od towarów i usług. Powiat - na podstawie umów cywilnoprawnych - wydzierżawia Kołom Łowieckim polne obwody łowieckie. Powyższe jest realizacją zapisu art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13.10.1995 r. Prawo łowieckie (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066 ze zm.). Zawarcie umów dzierżawnych z Kołami Łowieckimi wiąże się z naliczaniem czynszu dzierżawnego. Jego ustalenie dokonywane jest wg rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4.12.2002 r. w sprawie zasad kategoryzacji obwodów łowieckich, szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasu przed zwierzyną (Dz. U. Nr 210, poz. 1791 ze zm.). Ustalając wysokość czynszu dzierżawnego uwzględnia się powierzchnię gruntów stanowiących obwód łowiecki, równowartość pieniężną żyta ogłaszaną dla potrzeb ustalania podatku rolnego oraz kategorie obwodu łowieckiego. Czynsz podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powiat zwrócił się z zapytaniem czy tak ustalona kwota czynszu dzierżawnego stanowi wartość brutto zawierającą podatek VAT, czy też wartość netto, którą należy powiększyć o podatek od towarów i usług. Zdaniem Powiatu należność czynszowa za dzierżawę obwodów łowieckich polnych jest należnością zawierająca podatek VAT. Jednostka wskazuje, że stanowisko takie zawarte było również w piśmie Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14.09.1999 r. Ponadto zdaniem Powiatu taki sposób ustalania wartości czynszowej za dzierżawę obwodów łowieckich polnych jest uzasadniony z uwagi na fakt, że wydzierżawiane przez Powiat obwody łowieckie polne należą do kategorii: bardzo słabe i słabe. Gospodarowanie w tych obwodach łowieckich nie zapewnia Kołom wysokich przychodów ze sprzedaży tusz zwierzyny płowej z uwagi na niską zasobność łowisk jak i niekorzystnie kształtujące się ceny skupu dziczyzny. Ponadto Koła ponoszą znaczne koszty z tyt. zagospodarowania obwodów łowieckich jak i z tyt. wypłacanych odszkodowań łowieckich.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela - przedstawione we wniosku - stanowisko Powiatu, że należność czynszowa za dzierżawę obwodów łowieckich polnych jest należnością zawierająca podatek VAT. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i usług i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (wynika z treści art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Powiat świadczy usługi dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży (w przedmiotowej sprawie - kwota czynszu dzierżawnego), pomniejszona o kwotę należnego podatku, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy. W przypadku dzierżawy terenów łowieckich podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tytułu dzierżawy pomniejszone o kwotę podatku co oznacza, że kwota ustalonej opłaty za dzierżawę jest kwotą brutto (to znaczy z podatkiem VAT). W związku z powyższym przedstawione we wniosku stanowisko Powiatu jest prawidłowe.

Końcowo nadmienia się, że takie okoliczności jak wskazane we wniosku niskie kategorie wydzierżawianych przez Powiat obwodów łowieckich, niekorzystnie kształtujące się ceny tusz zwierzyny płowej, czy też wysokie koszty ponoszone przez Koła Łowieckie na zagospodarowanie obwodów łowieckich i na wypłaty odszkodowań łowieckich nie mają wpływu na sposób ustalenia podstawy opodatkowania przy dzierżawie terenów łowieckich.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj