Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/VAT2/443-11/36-14/2007/AF
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/VAT2/443-11/36-14/2007/AF
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunt zabudowany
nieruchomość niezabudowana
stawki podatku
umowa zamiany


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zastosowania stawki podatku od towarów i usług przy zamianie wybudowanego lokalu mieszkalnego na nieruchomość gruntową.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 08.02.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zastosowania stawki podatku od towarów i usług przy zamianie wybudowanego lokalu mieszkalnego na nieruchomość gruntową, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 08.02.2007r. wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wszelkich usług dotyczących budownictwa, a przede wszystkim zajmuje się: organizacją finansowania projektów budowlanych, usług budowlanych, projektowania budowlanego oraz zarządzaniem wykonawstwem budowlanym. W marcu 2005r. Spółka dokonała zakupu prawa użytkowania wieczystego gruntu w miejscowości XYZ, z przeznaczeniem pod budowę budynków mieszkaniowych, wielorodzinnych. W roku 2005 rozpoczęto budowę i sprzedaż. Przedmiotem sprzedaży są lokale mieszkalne, miejsca garażowe usytuowane w podziemiach budynku, tarasy naziemne oraz udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym zostały usytuowane w/w pozycje.

Spółka aktem notarialnym zawarła przedwstępną umowę zamiany wybudowanego lokalu mieszkalnego w w/w osiedlu wielorodzinnym na nieruchomość gruntową pod budowę następnego budynku. Umowa została zawarta z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wartość lokalu jest równa wartości nieruchomości gruntowej.

Wnioskodawca zwrócił się do tut. organu podatkowego z pytaniem jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować zamianę lokalu mieszkalnego na nieruchomość gruntową.

W ocenie Spółki przedmiotowa zamiana powinna być opodatkowana stawką 7%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przez którą należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami zaś, zgodnie z art. 2 pkt. 6 w/w ustawy są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, że odpłatność za czynności dostawy towarów lub świadczenia usług musi mieć postać pieniężną. Odpłatność jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową - zapłatą może być inny towar lub usługa, albo mieszaną - zapłata w części pieniężna a w części rzeczowa. Innymi słowy, dla uznania czynności za odpłatą, wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tą czynność.

Przez umowę zamiany, zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Zatem w przypadku zamiany obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy, występując jednocześnie w charakterze dostawcy, jak i nabywcy.

Zapis art. 604 ww. ustawy Kodeks cywilny daje dyspozycję odpowiedniego stosowania do zamiany przepisów o sprzedaży.

Umowa zamiany jest umową wzajemną, bardzo zbliżoną do umowy sprzedaży. Różnica w stosunku do umowy sprzedaży polega na tym, że w miejsce świadczenia ceny pojawia się obowiązek drugiej strony przeniesienia własności rzeczy. Ze względu na wzajemny charakter umowy, wartość świadczonych rzeczy powinna być ekwiwalentna. Dopłata przez jedną ze stron do świadczenia, wynikająca z różnicy wartości rzeczy będącej przedmiotem zamiany nie zmienia charakteru umowy (chyba, że ze względu na jej wartość ma ona charakter ceny jak w umowie sprzedaży).

Jak wynika z powyższego realizowane w oparciu o umowę zamiany przeniesienie własności lokalu mieszkalnego na nieruchomość gruntową stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów.

Art. 146 ust. 1 pkt 2b) ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Natomiast rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) określa przypadki, w których zbycie prawa wieczystego użytkowania opodatkowane jest według stawki 7% lub zwolnione jest z opodatkowania. Sytuacja taka wystąpi wówczas, gdy przedmiotem dostawy będą budynki i budowle lub ich części opodatkowane stawką 7%, trwale związane z gruntem objętym prawem użytkowania wieczystego (§ 5 ust. 7 rozporządzenia). Do całej transakcji zastosowanie ma ta sama stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

W związku z tym do wyliczenia kwoty podatku należnego w stosunku do zamiany lokalu mieszkalnego wraz z przydzielonym prawem użytkowania wieczystego gruntu do tego lokalu, na nieruchomość gruntową zastosowanie będzie miała stawka 7 %.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj