Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZD/415-9/07
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-9/07
Data
2007.05.15



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dokształcanie
podnoszenie kwalifikacji
pracownik
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy kwota zwrotu kosztów za studia podyplomowe dla pracownika jest wolna od podatku dochodowego?


W dniu 20-03-2007r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek płatnika , z zapytaniem dot. zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.) płatnik w m-cu wrześniu i grudniu 2006r. dokonał zwrotu kosztów pracownikowi z tytułu podjęcia przez niego studiów podyplomowych w państwowej wyższej uczelni. Zwrotu kosztów dokonano na podstawie umowy zawartej z pracownikiem , ponieważ pracownik podjął naukę bez skierowania przez pracodawcę, a tylko za jego zgodą. Kwota zwrotu kosztów studiów podyplomowych zwiększyła przychód podatnika, jednak płtnik uważa , że w/w kwota zwrotu kosztów za studia podyplomowe jest wolna od podatku na podstawie art.21 ust.1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) .

Wobec powyższego wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie czy kwota zwrotu kosztów za studia podyplomowe jest wolna od podatku dochodowego.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście stwierdza, co następuje:

W świetle art..21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, iż zwolnieniem z podatku dochodowego objęta jest wartość świadczeń na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika ( z pewnymi określonymi w tym przepisie wyjątkami) , o ile świadczenia te zostały przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami.

Do odrębnych przepisów , o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można zaliczyć – Kodeks pracy i przepisy zawarte w aktach wykonawczych do tej ustawy.

Zgodnie z art.103 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. , Nr 21, poz. 94 ze zm.) w zakresie i na warunkach ustalonych w drodze rozporządzenia przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w powołanym przepisie, w dniu 12.10.1993r. Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Pracy i polityki Socjalnej wydał rozporządzenie w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. z 1993r. , Nr 103, poz. 472 ze zm.) .

Rozporządzeniem z dnia 3.02.2006r. , obowiązującym od dnia 14.03.2006r. dokonano zmiany powołanego wyżej rozporządzenia, w wyniku czego między innymi utracił moc przepis § 8 tego rozporządzenia, określający w ust. 1 podstawowe pozaszkolne formy kształcenia, dokształcania , a także doskonalenia , tj. studia podyplomowe ( punkt 1) . Obecnie formy kształcenia pozaszkolnego określa rozporządzenie Ministra Edukacji i nauki z dnia 3.02.2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.(Dz.U. z 2006r. Nr 31, poz. 216). Z § 2 ust. 1 w/w rozporządzenia wynika, że uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w pozaszkolnych formach kształcenia takich jak kurs, kurs zawodowy, seminarium i praktyka zawodowa.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, że zmiany, o których wyżej mowa, nie mają wpływu na zakres świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, ponieważ w dalszym ciągu mają w tym przedmiocie zastosowanie przepisy częściowo uchylonego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Po dniu 14.03.2006r. podstawę przyznania przedmiotowych świadczeń, w sytuacji podjęcia przez pracownika nauki na studiach podyplomowych stanowi § 5 , a nie § 11 w/w rozporządzenia.

W świetle § 3 w/w rozporządzenia pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy w wymiarach określonych w § 7, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Stosownie do § 4 ust. 2 rozporządzenia, zakład pracy może przyznać pracownikowi, o którym mowa w ust. 1 dodatkowe świadczenia, a w szczególności:
1) zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
2) pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
3) pokryć opłaty za naukę pobrane przez szkołę,
4) udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Natomiast stosownie do § 5 ust. 1 rozporządzenia, pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką , o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3.

W świetle cytowanych przepisów zakład pracy może pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3 cytowanego rozporządzenia, bez względu na to czy pracownik podjął naukę na studiach podyplomowych na podstawie skierowania zakładu pracy, czy też bez skierowania.

Wobec powyższego odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku płatnika stwierdzić należy, że zwrot kosztów pracownikowi za studia podyplomowe , zgodnie z przepisami § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych w związku z art. 103 Kodeksu pracy, w sytuacji podjęcia przez pracownika nauki na studiach podyplomowych bez skierowania zakładu pracy - korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określonym w art. 21 ust.1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj