Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDB/415-8/07/RB
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDB/415-8/07/RB
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcja
opodatkowanie dochodów kapitałowych
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż akcji
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Podatnik nabył w drodze spadku 532 akcje spółki giełdowej po 10 zł za sztukę. Akcje te 21.04.2006r, zostały sprzedane zgodnie z umową sprzedaży. Z tyt. sprzedaży akcji w Urzędzie Skarbowym podatnik dokonał zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 96 złotych, co zostało udokumentowane dowodem zapłaty z dnia 16.05.2006r.Jednocześnie po zakończeniu roku 23 lutego 2007 roku Centralne Biuro Maklerskie wystawiło informację PIT-8C wykazując dochód ze sprzedaży przedmiotowych akcji. Czy w świetle powyższego podatnik winien złożyć za 2006r, zeznanie podatkowe PIT-38 i opodatkować dochód ze sprzedaży ww. akcji?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 16.03.2007 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącego obowiązku składania za 2006r, zeznania podatkowego PIT-38 z tytułu sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku - jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 16.03.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego obowiązku składania zeznania podatkowego PIT-38 z tytułu sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku.
W sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy
Podatnik nabył w drodze spadku 532 akcje spółki giełdowej po 10 zł. za sztukę. Akcje te 21.04.2006r, zostały sprzedane zgodnie z umową sprzedaży. Z tyt. sprzedaży akcji w Urzędzie Skarbowym podatnik dokonał zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 96 złotych, co zostało udokumentowane dowodem zapłaty z dnia 16.05.2006r.Jednocześnie po zakończeniu roku 23 lutego 2007 roku Centralne Biuro Maklerskie wystawiło informację PIT-8C wykazując dochód ze sprzedaży przedmiotowych akcji.

Pytanie i stanowisko podatnika:
Czy w świetle powyższego podatnik winien złożyć za 2006r, zeznanie podatkowe PIT-38 i opodatkować dochód ze sprzedaży ww. akcji.
Zdaniem podatnika nie, albowiem podatek został już zapłacony poprzez zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 96,00 złotych w dniu 16.05.2006 roku.

Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje :
Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r, o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r, Nr 14 poz, 176 z późn. zm. ) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Wśród źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych określonych w art. 10 ust. 1 ww. ustawy wymienione zostały w punkcie 7 kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Za przychody z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. “a” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W myśl art. 30b ust 2 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania tych przychodów. Od dochodów uzyskanych z tego tytułu podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodów tych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolny od podatku dochodowego jest jedynie dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn – zgodnie z ustawą z dnia 28.07.1983r, o podatku od spadku i darowizn (Dz. U. z 2004 r., Nr 142 poz. 1514 z późn. zm.).

Zatem w świetle wyżej przytoczonych przepisów wolny od podatku dochodowego będzie jedynie dochód uzyskany przez Pana w 2006r. ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego przez Pana podatku od spadków i darowizn. Natomiast pozostała część uzyskanego w 2006r. dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych ustalona zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach wyżej opisanych.

Wobec powyższego zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po zakończeniu roku podatkowego ciąży na Panu obowiązek złożenia w terminie do 30 kwietnia odrębnego zeznania podatkowego według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu z kapitałów pieniężnych i zapłaty w tym terminie należnego podatku.

Stanowisko wyrażone przez Pana we wniosku jest więc nieprawidłowe.

Jednocześnie, tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż zapłacony podatek PCC jest podatkiem od przeprowadzonej przez Pana transakcji sprzedaży akcji objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 1 proc. wartości rynkowej udziału (art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych; Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.).

W tej sytuacji należy rozgraniczyć podatek od zawarcia umowy sprzedaży, od podatku od dochodu osiągniętego ze sprzedaży akcji. Zasady dot. ich poboru regulowane są przez dwie różne ustawy i dotyczą dwóch różnych przedmiotów opodatkowania tj.:
1/ transakcji kupna sprzedaży
2/ dochodu ze sprzedaży.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania interpretacji.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, .

Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj