Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
US I/415/10/07/SŁ
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/415/10/07/SŁ
Data
2007.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
lokaty
odsetki
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Po jakim kursie walut podatnik powinien przeliczać naliczone przez bank odsetki w walucie obcej od lokat "overnight" na rachunku dewizowym ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 lutego 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 08.03.2007r.) uzupełnionego w dniu 25.04.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z treści złożonego w dniu 08.03.2007 r. wniosku wynika, iż Podatnik w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą wybrał począwszy od 2007 roku metodę ustalania różnic kursowych według przepisów ustawy o rachunkowości, zgodnie z art. 14b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Firma posiada własny rachunek walutowy, na którym dokonywane są rozrachunki z tytułu należności jak i zobowiązań w walucie obcej. Wolne środki lokowane są na lokacie "overnigth", gdzie bank każdego dnia roboczego dopisuje odsetki w walucie obcej. Dopisywane odsetki w walucie obcej od lokat typu "overnigth" do rachunków bankowych dewizowych związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik pyta po jakim kursie walut winien przeliczać naliczone przez bank odsetki w walucie obcej od lokat "overnigth" na rachunku dewizowym.

Zdaniem Strony przychody z tytułu odsetek, które wpływają na konto w walucie obcej powinny być wyceniane po kursie średnim ustalanym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzajacego dzień otrzymania odsetek.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje:

Na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uznaje się m.in. różnice kursowe (art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy) i odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością (art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy).

Zgodnie z art. 14b ust. 2 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości pod warunkiem, że:
- wybrana metoda będzie stosowana przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe,
- w okresie stosowania w/w metody sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania,
- w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających działalność - w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia, złożą pisemne zawiadomienie o wyborze tej metody.
W tym przypadku określenie kursu waluty dla przeliczenia powstałych różnic reguluje art. 30 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Należy jednak podkreślić, iż powyższe przepisy mają zastosowanie wyłącznie dla potrzeb rozliczenia różnic kursowych. Natomiast przepis ten nie ma zastosowania do ustalenia przychodów z tytułu odsetek od lokat założonych w walucie obcej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1a w/w ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Należne odsetki z tytułu lokat "overnigth" stanowią przychód z tytułu prowadzonej działalności i winny być przeliczone na złote według zasad określonych w art. 14 ust. 1a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku - za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj