Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIII/415-10/07
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIII/415-10/07
Data
2007.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
informacja imienna
spółdzielnie mieszkaniowe
wycofanie wkładu
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma obowiązek wystawienia PIT-14 dla byłego członka Spółdzielni od dokonanego zwrotu wkładu mieszkaniowego bądź budowlanego, po uprzednim zwrocie mieszkania?


W dniu 15.03.2007r. złożono wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27.03.2007r., o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie zwrotu byłemu członkowi Spółdzielni zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego lub budowlanego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonała zwrotu zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawo do lokalu mieszkalnego i przyjęciem lokalu przez Spółdzielnię. Byli użytkownicy mieszkania nie złożyli oświadczeń, że nie dokonywali odliczeń od podatku bądź dochodu wniesionego wkładu mieszkaniowego, który wnosili jednorazowo w formie zaliczki przed zasiedleniem, a następnie w formie ratalnej spłaty /spłata kredytu i odsetek w wysokościach normatywnych/. Zdaniem Spółdzielni obowiązek do wystawiania informacji PIT-14 występuje jedynie w sytuacji, gdy wycofanie wkładu nastąpi przed faktycznym uzyskaniem prawa do lokalu i podatnik nie złoży oświadczenia, że wycofany wkład nie był odliczany od jego dochodu lub podatku.

Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U.z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych między innymi na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład – do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Powyższy przepis ma również zastosowanie do zdarzeń zaistniałych po dniu 01.01.2002 r., na mocy art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134, poz. 1509 ze zm.)Stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. w poprzednim zdaniu ustawy z dnia 21 listopada 2001r. Spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy, w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru (PIT-14), imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od dnia 1 stycznia 1992roku, chyba że podatnik złoży do spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczany od jego dochodu lub podatku.

Stosownie do art. 11. ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U.Nr 119, poz.1116 ) w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. Zwrot wkładu jest, zatem czymś innym niż wycofanie wkładu. Wycofanie wkładu i związany z tym obowiązek przewidziany w art. 27a ust. 13 pow. ustawy o podatku dochodowym mogą mieć miejsce jedynie wówczas, gdy wydatki na wkład mieszkaniowy wpłacone do spółdzielni w celu uzyskania lokatorskiego prawa do lokalu zostały podatnikowi zwrócone przez spółdzielnię przed faktycznym uzyskaniem prawa do lokalu. Oznacza to, że wycofanie wkładu mieszkaniowego może mieć miejsce wyłącznie do czasu przydzielenia lokalu przez spółdzielnię mieszkaniową lub zamieszkania w nim podatnika. Natomiast ze zwrotem wkładu mamy do czynienia jedynie w przypadku uprzedniego powstania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Zgodnie z art.14b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tego artykułu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj