Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RZA-912-80/2006
z 28 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RZA-912-80/2006
Data
2006.12.28



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Znaki akcyzy --> Prawa i obowiązki wynikające ze stosowania znaków akcyzy


Słowa kluczowe
przekształcanie podmiotów
znaki akcyzy


Pytanie podatnika
1. Czy spółka komandytowa już po wniesieniu aportu / przedsiębiorstwa ZPH J./ oraz otrzymaniu decyzji zezwalającej jej na prowadzenie składu podatkowego będzie mogła wykorzystywać banderole podatkowe przyznane na podstawie decyzji organu celnego ZPH J. jeszcze przed przekształceniem ?2. Czy spółka komandytowa będzie mogła przyjąć towar wysłany jeszcze przed przekształceniem spoza UE wraz z fakturą wystawioną na ZPH J., oznaczony znakami akcyzy zakupionymi i wysłanymi uprzednio przez ZPH J. ?3. Czy spółka komandytowa będzie mogła przyjąć towar wysłany po przekształceniu spoza UE wraz z fakturą wystawioną na tę spółkę ale oznaczone znakami akcyzy zakupionymi i wysłanymi uprzednio przez ZPH J. ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. Nr8, poz. 60) w związku z wnioskiem podatnika z dnia 30 listopada 2006 r. postanawiam udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny :Edward J. J., prowadzący działalność gospodarczą w ramach Zakładów Produkcyjno – Handlowych „J.” jest aktualnie podatnikiem podatku akcyzowego, na podstawie decyzji nr 0702-RPA-9102-6/04/AL z dnia 29.04.2004r. Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi prowadzi skład podatkowy nr PL xxx zlokalizowany w D. Ze względu na prowadzoną działalność polegającą na produkcji i handlu wyrobami akcyzowymi ZPH J. muszą być zaopatrzone w znaki akcyzy, które podmiot uzyskuje na podstawie decyzji organu celnego i wykorzystuje je w obrocie krajowym oraz w imporcie.Od dnia 1 stycznia 2007 roku przedsiębiorstwo ZPH J. /odpowiadające wymogom art. 55 (1) k.c. / zostanie wniesione do utworzonej spółki komandytowej J. Sp. Akcyjna Sp. Komandytowa z siedzibą w D.W ramach aportu do nowego podmiotu zostaną wniesione środki trwałe, zapasy oraz nieruchomości, w tym nieruchomość na której obecnie ZPH J. prowadzi skład podatkowy. Podkreślić należy, że intencją stron jest, aby dotychczasowa działalność ZPH J. była realizowana przez spółkę komandytową, dlatego spółka ta podejmuje obecnie starania o uzyskanie wszystkich decyzji administracyjnych, które pozwoliłyby jej na faktyczne realizowanie działalności ZPH J., w tym prowadzenie składu podatkowego w miejscu dotychczasowego składu bez dnia przestoju. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której po wniesieniu aportu działalność ZPH J. mogłaby być płynnie przejęta i wykonywana przez spółkę komandytową.ZPH J. jest również importerem (spoza UE) win i alkoholu etylowego i aktualnie u pozaeuropejskich dostawców znajdują się znaczne ilości ww. towarów oznaczonych już znakami akcyzy.

Pytanie podatnika :1. Czy spółka komandytowa już po wniesieniu aportu / przedsiębiorstwa ZPH J. / oraz otrzymaniu decyzji zezwalającej jej na prowadzenie składu podatkowego będzie mogła wykorzystywać banderole podatkowe przyznane na podstawie decyzji organu celnego ZPH J. jeszcze przed przekształceniem ?2. Czy spółka komandytowa będzie mogła przyjąć towar wysłany jeszcze przed przekształceniem spoza UE wraz z fakturą wystawioną na ZPH J., oznaczony znakami akcyzy zakupionymi i wysłanymi uprzednio przez ZPH J. ?3. Czy spółka komandytowa będzie mogła przyjąć towar wysłany po przekształceniu spoza UE wraz z fakturą wystawioną na tę spółkę ale oznaczone znakami akcyzy zakupionymi i wysłanymi uprzednio przez ZPH J. ?

Stanowisko podatnika:Odpowiedź na wszystkie 3 pytania powinna być twierdząca, tj. banderole podatkowe krajowe oraz importowe – wydane na rzecz ZPH J. – mogą być bez przeszkód wykorzystywane przez spółkę komandytową funkcjonującą pod nazwą J. Sp. Akcyjna Sp. Komandytowa.

Odpowiedź :Zgodnie z art.93a §2 pkt 2 w związku z art.93a §1 ustawy Ordynacja podatkowa – spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Przedmiotem sukcesji uniwersalnej są wszystkie prawa i obowiązki w tym także wynikające z indywidualnych aktów administracyjnych.

Mając na uwadze powyższe okoliczności postanowiono jak w sentencji.

Powyższej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Pouczenie:- stosownie do art.14b§ 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl art.14 § 2 ustawy, wyżej wymieniona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14§ 5.- od niniejszego postanowienia służy zażalenia do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj