Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-16/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-16/07
Data
2007.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
drogi
remont środków trwałych
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na remont drogi stanowią koszt uzyskania przychodu bezpośrednio w momencie poniesienia, czy też będą stanowiły ulepszenie środka trwałego i należy obciążyć nimi inwestycje?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku Pana Jerzego M. z dnia 20.03.2007 r. (data wpływu do US: 23.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Pan Jerzy M. zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z występującymi wątpliwościami odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a §1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 20 marca 2007 roku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, Pan Jerzy M. dokonał wymiany nawierzchni na drogach wewnętrznych w Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym. Pierwotne nawierzchnie wykonane z płyt żelbetowych zastąpione zostały polbrukiem.Zdaniem Wnioskodawcy - wskutek przeprowadzonych prac remontowych przywrócono podstawowe funkcje użytkowe dróg wewnętrznych. Ponadto Wnioskodawca informuje, że grunt na którym znajduje się ośrodek nie jest jego własnością lecz gruntem dzierżawionym.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wnosi o rozstrzygnięcie wątpliwości, czy wydatki poniesione na remont przedmiotowych dróg stanowią koszt uzyskania przychodu bezpośrednio w momencie ich poniesienia, czy też będą stanowiły ulepszenie środka trwałego i należy nimi obciążyć inwestycje.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, Wnioskodawca stwierdza – powołując sie na ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych - że nakłady poniesione na wymianę zużytych części składowych w trakcie ich eksploatacji należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów pod warunkiem jednak, że nie są one wymienione w art. 23 tej ustawy. Stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust.17 powiększają wartość środków trwałych stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. W myśl art. 22g ust. 17 cytowanej wyżej ustawy, środki trwałe ulegają ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ulepszenie w danym roku podatkowym przekracza 3.500,00 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Jak wynika ze złożonego wniosku, Spółka poniosła nakłady na przywrócenie pierwotnego stanu technicznego drogi wewnętrznej w Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym gdzie do wymiany nawierzchni z płyt żelbetonowych zastosowano polbruk, który stanowi nowocześniejszy system utwardzania nawierzchni.
Poniesienie wydatków na prace mające charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie pierwotną zdolność użytkową tego środka (remont) - uprawnia do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów. Przy ocenie zasadności stosowania wydatków na remont należy brać także pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i postęp techniczny, mające wpływ na sposób i środki realizowania robót tym pojęciem objętych.

Reasumując, wymianę nawierzchni drogi wewnętrznej poprzez zmianę jej pokrycia z płyt żelbetonowych na polbruk, biorąc pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą, należy potraktować jako prace remontowe, nie powodujące wzrostu wartości użytkowej istniejącego środka trwałego. Zatem poniesione na ten cel wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu.

Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zaprezentowane we wniosku z dnia 20 marca 2007 roku jest prawidłowe.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:
- przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj