Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-ZSA-912-71/2006
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-ZSA-912-71/2006
Data
2006.12.13



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Znaki akcyzy --> Procedura otrzymywania znaków akcyzy


Słowa kluczowe
banderola
pełnomocnictwo


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy Spółka każdorazowo wskazuje do odbioru osoby inne niż te, które podpisują wniosek o wydanie banderol i jeśli zawsze te inne wskazane osoby są tymi samymi pracownikami Spółki, czy wówczas Spółka może złożyć we właściwym Urzędzie Celnym stałe pełnomocnictwo dla wskazanych osób, upoważniając je do każdorazowego odbierania banderol, bez potrzeby wystawiania każdorazowego umocowania do konkretnej ich partii?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. Nr8, poz. 60) w związku z wnioskiem podatnika z dnia 27 listopada 2006 r. postanawiam udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny :Spółka jest producentem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (wyrobów tytoniowych), które produkuje w składzie podatkowym w G. Spółka złożyła w roku 2006 wstępne zapotrzebowanie na banderole na rok 2007 w ilości ponad 360 mln sztuk banderol podatkowych na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych. Co za tym idzie pracownicy Spółki muszą wielokrotnie odbierać zamawiane banderole, i każdorazowo uzyskiwać oddzielny dokument pełnomocnictwa, o którym mowa w § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80 poz. 742 ).

Pytanie podatnika :Czy w przypadku, gdy Spółka każdorazowo wskazuje do odbioru osoby inne niż te, które podpisują wniosek o wydanie banderol i jeśli zawsze te inne wskazane osoby są tymi samymi pracownikami Spółki, czy wówczas Spółka może złożyć we właściwym Urzędzie Celnym stałe pełnomocnictwo dla wskazanych osób, upoważniając je do każdorazowego odbierania banderol, bez potrzeby wystawiania każdorazowego umocowania do konkretnej ich partii?

Stanowisko podatnika:§ 10 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19. 04.2004r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80 poz.742)stanowi, że „W przypadku, gdy banderole będą odbierane przez inną osobę niż składający wniosek, do wniosku dołącza się pełnomocnictwo do ich odbioru, z podaniem imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania oraz rodzaju i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby upoważnionej do odbioru banderol.Zdaniem Spółki, powyższy przepis § 10 ust. 3 nie wyklucza możliwości zastosowania pełnomocnictwa stałego do dokonywania określonego rodzaju czynności. Stałe pełnomocnictwo będące w posiadaniu Urzędu będzie dawało gwarancję powierzenia banderol umocowanym osobom a jednocześnie ułatwi i przyśpieszy ich odbiór.

Odpowiedź :Zgodnie z §10 ust. 3 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy – „W przypadku, gdy banderole będą odbierane przez inną osobę niż składający wniosek, do wniosku dołącza się pełnomocnictwo do ich odbioru, z podaniem imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania oraz rodzaju i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby upoważnionej do odbioru banderol”.Jednocześnie należy mieć na uwadze przepisy wynikające z art. 137 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, który stanowi m.in., że: §1- pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych; §2 – pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu; §3 – pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwaRozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80 poz. 742) określa m.in.:- wzór wniosku o wydanie oraz sprzedaż znaków akcyzy oraz o wydanie upoważnień do odbioru tych znaków;- szczegółowy wykaz i sposób składania dokumentów załączanych do wniosku o wydanie oraz sprzedaż znaków akcyzy.Załącznik nr 11 cyt. wyżej rozporządzenia stanowi wzór „Wniosku o wydanie sprzedaż banderol lub wydanie upoważnień”. W punkcie nr 3 „Wniosku” należy wpisać imiona, nazwiska, miejsca zamieszkania, serie i numery dowodów osobistych pełnomocników (przedstawicieli) wnioskodawcy uprawnionych do odbioru banderol.Należy mieć również na uwadze okoliczność, że we „Wniosku” należy wymienić załączniki składane z wnioskiem, co oznacza konieczność wskazania danych dotyczących pełnomocnictwa będącego w posiadaniu Urzędu.

Mając na uwadze powyższe okoliczności postanowiono jak w sentencji.

Powyższej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Pouczenie:- stosownie do art.14b§ 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl art.14 § 2 ustawy, wyżej wymieniona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14§ 5.- od niniejszego postanowienia służy zażalenia do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj