Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/I-603/07/AK
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/I-603/07/AK
Data
2007.04.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
jednoosobowa działalność gospodarcza
nauczyciel
podatek liniowy
samozatrudnienie


Pytanie podatnika
Czy mam prawo prowadzić nauczanie dwujęzyczne w formie działalności gospodarczej? Czy w roku 2007 będę mógł dochody z działalności gospodarczej rozliczać według podatku liniowego, będąc w tej szkole zatrudnionym na etacie dyrektora?


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 05.01.2006r (data wpływu do Urzędu 08.01.2007r) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 z póżn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 2002 roku jest Pan zatrudniony na umowę o pracę w liceum państwowym, a od 2004 roku pracuje Pan w szkole prywatnej jako nauczyciel historii. Z dniem 04.09.2006r rozpoczął Pan działalność gospodarczą i wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych – podatek liniowy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi edukacyjne dla dwóch kontrahentów m.in. dla w/w szkoły prywatnej. Od stycznia 2007 roku jest Pan zatrudniony w tej samej szkole prywatnej na stanowisku dyrektora na umowę o pracę. Do obowiązków Pana w ramach stosunku pracy należy wyłącznie zarządzanie i kontrolowanie działalności dydaktyczno – wychowawczej szkoły.

W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem:

1.Czy ma Pan prawo prowadzić nauczanie dwujęzyczne w formie działalności gospodarczej?Stanowisko podatnika: W świetle nowych przepisów prawa podatkowego ma prawo do prowadzenia usług edukacyjnych w ramach działalności gospodarczej, gdyż jest to dodatkowa działalność (poza zatrudnieniem na umowy o pracę), jest ona prowadzona dla więcej niż jednego kontrahenta, ilość godzin jest różna w każdym miesiącu, ponosi ryzyko z tytułu prowadzonej działalności polegające na tym, że kontrahent może zrezygnować z usług w dowolnym momencie.

Czy w roku podatkowym 2007 będzie mógł dochody z działalności gospodarczej rozliczać według podatku liniowego, będąc dodatkowo zatrudnionym na etacie dyrektora w tej samej szkole?

Stanowisko podatnika: Zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2007r przysługuje opodatkowanie działalności gospodarczej podatkiem liniowym, pomimo wykonywania działalności gospodarczej dla szkoły i zatrudnienia w tej szkole, gdyż zakres wykonywanych usług w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się z zakresem obowiązków dyrektora szkoły.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pozarolniczą działalnością gospodarczą (zgodnie z art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych j.t. Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r) jest działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast zgodnie z art. 5 b ust. 1 powołanej wyżej ustawy wykonywana działalność zarobkowa nie będzie uznana za prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli:odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,czynności te są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością

Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie, aby można było stwierdzić, że prowadzona działalność nie jest pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Zdaniem tut. organu podatkowego, w Pana przypadku nie występują warunki, o których mowa w art. 5 b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia Pana działalności do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu, który świadczy usługi dla dwóch (obecnie) kontrahentów.

Natomiast ustosunkowując się do pytania drugiego zawartego we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, że zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c, czyli według stawki 19 %. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 cyt. ustawy).

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub 2.wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych zgodnie z art. 27 ust.1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (art. 9a ust. 3 ww. ustawy).

W przedmiotowej sprawie bezspornym faktem jest, że uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług na rzecz podmiotu, z którym łączy Pana stosunek pracy.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny należy uznać, że usługi jakie świadczy Pan obecnemu pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w żadnym stopniu nie pokrywają się z zakresem wykonywanych obowiązków jako dyrektora szkoły zatrudnionego na umowę o pracę.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że zajęte przez Pana stanowisko we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj